Si Đinping pozvao na trgovinu naftom u juanima

Na samitu u Saudijskoj Arabiji kineski predsednik rekao je da će Peking nastaviti da uvozi velike količine nafte iz arapskih zemalja Zaliva i da širi uvoz tečnog prirodnog gas

Kineski predsednik Si Đinping rekao je arapskim liderima iz Zaliva da će Kina raditi na tome da se nafta i gas kupuju u juanima, čime bi se ostvario cilj Pekinga da uspostavi svoju valutu na međunarodnom nivou i oslabi uticaj američkog petrodolara, prenosi Rojters.

Najveći izvoznik nafte Saudijska Arabija i ekonomski gigant Kina poslali su poruke tokom posete Si Đinpinga Rijadu, gde je prestolonaslednik Mohamed bin Salman bio domaćin dva arapska samita, uključujući i onu o važnosti stabilnog globalnog tržišta i međusobnoj energetskoj saradnji.

Peking, kojem je Rijad najveći dobavljač nafte, lobirao je za korišćenje svoje valute juan u trgovini umesto američkog dolara, što je potvrdilo analizu RT Balkan o izvesnom napuštanju petrodolara, odnosno o tome da se uvođenjem petrojuana norme svetskog poretka kojim dominiraju SAD sve više narušavaju.

Svaki potez Saudijske Arabije da odustane od dolara u trgovini naftom bio bi seizmički politički potez, kojim je Rijad pretio i ranije, ocenjuje Rojters.

Si je rekao da će Peking nastaviti da uvozi velike količine nafte iz arapskih zemalja Zaliva i da širi uvoz tečnog prirodnog gasa, dodajući da su njihove države prirodni partneri koji će dalje sarađivati u razvoju nafte i gasa.

Kina bi takođe "u potpunosti iskoristila Šangajsku naftnu i nacionalnu berzu gasa kao platformu za obavljanje trgovanja naftom i gasom u juanima", rekao je kineski predsednik.

Saudijski izvor, koji je govorio pre Sijeve posete Saudijskoj Arabiji, rekao je Rojtersu da bi odluka da se Kini prodaju male količine nafte u juanima mogla imati smisla ne bi li se direktno plaćao kineski uvoz, ali da za to "još nije pravo vreme".

Većina sredstava i rezervi Saudijske Arabije su u dolarima, uključujući više od 120 milijardi dolara američkih državnih obveznica koje Rijad drži, a saudijski rijal, kao i druge valute Zaliva, vezan je za dolar.