Američka industrija čelika očekuje oživljavanje potražnje 2025
Izvršni direktori američke industrije čelika optimisti su da će potražnja za ovim materijalom oživeti sledeće godine, posle slabe potražnje i niskih cena koje su žestoko uticale na ovu industriju 2024.
Razlog za optimizam lideri industrije vide u oporavku američke ekonomije koji se ogleda u velikim infrastrukturnim projektima i smanjenjem kamata, što podstiče potrošnju.
"Ako je ekonomija dobra, ako ljudi kupuju mašine za pranje veša, kupuju automobile, kupuju kuće i grade poslovne zgrade", objasnio je Majk Barnet, predsednik "Grand stil produktsa", centra za usluge u industriji čelika. "To je zaista dobro za nas."
Američkom industrijom čelika ove godine dominira "Nipon stil" korporacija koja je preuzela "Ju-Es stil", najvećeg proizvođača u zemlji. Ugovor vredan 14,1 milijardu dolara posledica je optimizma japanske kompanije u pogledu rasta privrede SAD, objašnjava "Blumberg".
Ipak, uprkos potencijalu za veću potrošnju na velike energetske projekte zbog vladinih podsticaja, viši troškovi pozajmljivanja su bili kočnica za proizvodnju i ekonomski rast. Potražnja čelika u prvoj polovini ove godine iznosila je 50,9 miliona tona, što je za oko 0,4 odsto manje nego u istom periodu pre godinu dana, pokazuju podaci američkog Instituta za gvožđe i čelik.
Referentni američki fjučersi čelika pali su za 37 odsto od početka godine, a ranije tokom leta dostigli su najniži nivo od decembra 2022.
Signali koji stižu iz Federalnih rezervi da bi mogli da smanje kamatne stope u septembru, podstakli su nade da bi u sektorima koji se oslanjaju na čelik moglo da dođe do preokreta.
Uprkos optimizmu, viši analitičar čelika CRU Aleksandra Anderson i dalje vidi izazove pred industrijom. Nove fabrike čelika trebalo bi da se otvore narednih meseci u SAD - uključujući novu fabriku kompanije "Ju-Es stil" u Arkanzasu - i prete da nadmaše rast potražnje.
Prema Američkom institutu za gvožđe i čelik, proizvodnja sirovog čelika u SAD porasla je prošle godine za 1,1 odsto i dostigla 89,7 miliona neto tona.
Američka industrija takođe ima tekućih trgovinskih problema, uključujući pad globalnih cena zbog prevelike količine kineskog čelika i priliva jeftinog stranog čelika uprkos carinama. Još jedna nepoznanica su predsednički izbori u SAD.
"Jedna od karakteristika američkih izbora je da su investitori malo uznemireni i oprezni uoči izbora", rekao je Tom Prajs, viši analitičar robe u "Panmur liberumu". "Kakav god bio rezultat, Tramp ili Haris, uslediće olakšanje posle izbora."