Dok mačke nema miševi kolo vode: Kanada i Meksiko se spremaju za izvoz LNG usled moratorijuma u SAD

Dva suseda SAD nastoje da iskoriste rastuću potražnju za ovim gorivom na azijskom tržištu

Kanada i Meksiko osiguravaju investicije vredne desetine milijardi dolara u industriju tečnog prirodnog gasa (LNG) za izvoz, usled moratorijuma na izdavanje nove izvozne dozvole u SAD.

Konsultantska kompanija "Rajstad enerdži" procenjuje ove investicije na oko 63 milijarde dolara, a što podrazumeva projekte u izgradnji i one koji čekaju konačnu odluku, prenosi "Fajnenšel tajms". 

Kupci "žele alternativne dobavljače. Srećni su što imaju više ponude na tržištu od dobavljača koji nisu iz SAD", rekao rekao je potpredsednik politike u Institutu za energetska istraživanja, Keni Stajn. 

Kako navodi britanski list, susedi SAD nastoje da iskoriste rastuću potražnju za ovim energentom na azijskom tržištu. Pošto se većina planiranih projekata nalazi na istočnim obalama ove dve zemlje, brodovi koji će prevoziti LNG neće morati da prolaze kroz Panamski kanal, a što znači lakši i potencijalno jeftiniji pristup azijskim tržištima. 

Konsultantska kuća "Vud Makenzi" procenjuje da Kanada ima potencijal da do 2040. godine poveća izvoz sa nula na 36,2 miliona tona LNG godišnje, a Meksiko sa aktuelnih 0,49 na 36,7 miliona tona.

Ipak, to je i dalje značajno manje od 325,83 miliona tona godišnje koliko se procenjuje da će SAD moći da izvezu do 2040. godine. Prošle godine, SAD su izvezle 88 miliona tona LNG.

Očekuje će da će Otava početi da izvozi LNG 2025, zahvaljujući projektu "LNG Kanada" koji podržava "Šel", a koji je 90 odsto gotov.

Međutim, "Fajnenšel tajms" napominje da Kanada nema operativno postrojenje za izvoz LNG-a, dok su mnogi projekti kasnili zbog izdavanja dozvola, a zastoji su povećali troškove.

Sa druge strane, većina projekata u Meksiku podrazumeva crpljenje LNG iz američkog Permskog basena, što znači da su podložni zakonu SAD o energetici i moratorijumu Vašingtona na izdavanje novih dozvola.