OPEK je odlučio da će ostati iza svojih predviđanja rasta potražnje za naftom u 2022. i 2023. godini, naglasivši da iako je usporavanje globalne ekonomije "evidentno", postoji mogućnost da bi potražnja mogla da se održi usled napuštanja politike "nultog kovida" u Kini, prenosi Rojters.
Potražnja za naftom povećaće se tokom 2023. godine za 2,25 milijardi barela po danu, odnosno 2,3 odsto, objavljeno je u izveštaju OPEK-a, nakon što je tokom ove godine zabeležen rast od 2,55 milijardi barela. Oba predviđanja ostala su nepromenjena u odnosu na prošli mesec.
"Iako su globalne ekonomske neizvesnosti visoke i rizici od recesije u ključnim svetskim ekonomijama ostaju prisutni, pojavili su se i pozitivni faktori koji mogu da budu protivteža trenutnim i predstojećim izazovima", navodi OPEK u izveštaju.
"Rešavanje konflikta u Istočnoj Evropi i relaksacija politike 'nultog kovida' u Kini mogu da dovedu do poboljšanja ekonomskih prilika", dodaje se u izveštaju.
Dok je očekivana potražnja na godišnjem nivou ostala stabilna, OPEK je smanjio predviđanja apsolutne potražnje u poslednjem kvartalu 2022. i prvom kvartalu 2023 godine. Kineska potražnja opala je u poslednjih dvanaest meseci, pogođena restriktivnim merama protiv korona virusa, piše u izveštaju OPEK-a.
Pre nego što je objavljen najnoviji izveštaj, OPEK je više meseci smanjivao predviđanja potražnje za naftom, dok je OPEK+ u oktobru odobrio najveće smanjenje proizvodnje nafte od 2020. godine.
Ova odluka ostala je na snazi nakon poslednjeg samita proširenog saveza zemalja izvoznica nafte 4. decembra.
OPEK je povećao svoje projekcije svetskog ekonomskog rasta u 2022. na 2,8 odsto, dok bi naredne godine on mogao blago da opadne na 2,5 odsto. Osim promene politike prema korona virusu u Kini, izveštaj navodi i druge pozitivne faktore, poput pada cena potrošačke robe.
"Potencijal za povećanje ekonomskog rasta, ili barem faktori koji tome mogu da doprinesu, doći će od uspešnog usporavanja inflacije u Sjedinjenim Državama, kontinuiranog pada cena potrošačke robe i rešavanja tenzija u istočnoj Evropi", saopštio je OPEK.
Cene nafte, koje su u martu bile blizu istorijskih maksimuma, u konstantnom su padu već nekoliko meseci usled globalnog ekonomskog usporavanja i kovid zatvaranja u Kini, koji su doveli do pada potražnje. Cena nafte u utorak se ipak blago povećala, te se sada kreće oko 80 dolara za barel, prenosi Rojters.
Izveštaj takođe pokazuje pad proizvodnje nafte u zemljama OPEK-a tokom novembra, nakon što je šira alijansa OPEK+ u oktobru to najavila kako bi podržala tržište usred pogoršanja ekonomskih izgleda i slabljenja cena.
OPEK je objavio da je njihova proizvodnja nafte u novembru pala za 744,000 barela na dan, te da je ukupno proizvedeno 28,83 miliona barela na dan.