Narodna banka Srbije napravila pauzu: Oprez zbog cena nafte
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto. Na nepromenjenim nivoima su zadržane i kamatne stope na depozitne (4,5 posto) i kreditne olakšice (7 odsto), saopštili su iz NBS.
Kako su naveli, prilikom donošenja odluke da zadrži referentnu kamatnu stopu na nepromenjenom nivou, Izvršni odbor je istakao da je referentna kamatna
stopa od juna smanjena za ukupno 75 baznih poena i da će se efekti
dosadašnjeg ublažavanja monetarne politike manifestovati i u narednom
periodu.
Narodna banka Srbije je ove godine tri puta smanjivala referentnu kamatnu stopu – u junu, julu i septembru, i to sa 6,50 na aktuelnih 5,75 odsto.
"Izvršni odbor je naglasio da je, i pored povratka inflacije u granice cilja i nastavka njenog kretanja u okviru ovih granica, neophodno nastaviti sa sprovođenjem oprezne monetarne politike Narodne banke Srbije imajući u vidu nepredvidivost makroekonomskih dešavanja u međunarodnom okruženju i rast geopolitičkih rizika, kao i njihov uticaj na svetske cene energenata i drugih primarnih proizvoda", navodi se u saopštenju NBS.
Oni napominju da je dosadašnji rast cene sirove nafte na svetskom tržištu bio je ograničen, zahvaljujući pre svega dobroj snabdevenosti i znatnim zalihama na globalnom nivou, ali da je izražena zabrinutost da bi dalja eskalacija sukoba na Bliskom istoku mogla da poremeti tokove nafte iz ovog ključnog izvoznog regiona i da dovede do znatnijeg rasta svetske cene nafte u narednom periodu. To bi moglo da se odrazi na inflaciju na globalnom nivou i tempo ublažavanja monetarnih politika centralnih banaka i uslove finansiranja na međunarodnom tržištu.
S druge strane, Izvršni odbor očekuje da će povećanje kreditnog rejtinga Srbije
doprineti nižoj premiji rizika zemlje i povoljnijim uslovima finansiranja, što će pružiti podršku daljem rastu raspoloživog dohotka za investicije i potrošnju, a time i privrednom rastu.
Opreznost monetarne politike je takođe potrebna i zbog ovogodišnje domaće poljoprivredne sezone, koja je bila pod uticajem nepovoljnih vremenskih uslova i suše tokom letnjih meseci, što se odražava na smanjenu ponudu poljoprivrednih proizvoda i njihove više cene.