Rajan Ksu je bila kupac iz snova za nemačke proizvođače automobila. Preduzetnica iz Guangdonga i njen suprug poseduju "porše 911" i "mercedes G klase" i bili su među prvim kupcima električnog "porše tajkana".
Njeno mišljenje o nemačkim automobilima pogoršalo se kako kineski potrošači sve više favorizuju tehnološko usavršavanje u odnosu na tradicionalne prodajne tačke poput konjskih snaga i upravljanja. Softverski sistemi "tajkana", koji koštaju više od 100.000 dolara, bili su "užasni", rekla je Ksu i dodala: "Bio je to samo elektrificirani 'porše' - i to je to."
Kako se Kina udaljava od automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, "Folksvagen", "Mercedes" i Be-Em-Ve se bore da ponude električna vozila koja se dopadaju kupcima na njihovom najvećem i najunosnijem tržištu, ulažući 35 milijardi evra, piše "Blumberg".
Najnoviji znaci upozorenja došli su prošle nedelje, kada su sva tri nemačka proizvođača prijavila pad prodaje u Kini u trećem kvartalu. Be-Em-Ve je tamo zabeležio najveći pad prodaje u više od četiri godine, pad od 30 odsto, a isporuke "Mercedesa" su pale za 13 procenata usled slabe potražnje za njegovim najskupljim automobilima, uključujući S-klasu i "majbah" limuzine.
"Poršeova" prodaja u Kini pala je za 19 odsto, što je najgori učinak u trećem kvartalu u protekloj deceniji pošto se globalna potražnja za "tajkanom" skoro prepolovila.
"Folksvagen" je prijavio pad od 15 odsto. "Konkurentna situacija u Kini je posebno intenzivna", rekao je Marko Šubert, koji nadgleda prodaju za "Folksvagen".
Nakon što su dominirali u eri "gutača benzina", nemački proizvođači su postali samozadovoljni, potcenjujući pretnje koje predstavljaju novi rivali i nerado napuštajući profit koji su generisali automobili sa velikim motorima.
To je omogućilo "Tesli" i lokalnim proizvođačima na čelu sa BID da ih "prešišaju" sa tehnički pametnim i pristupačnim modelima, a sada Kini više nisu potrebni niti želi nemačke automobile.
"Ovi proizvođači automobila sada su na prekretnici", rekao je Stiven Dajer, direktor konsultantske firme "Alik partners" iz Šangaja. "Moraju dramatično da promene svoju strategiju na tržištu", dodao je on.
Sledeći izazov biće vidljiv na ovonedeljnom sajmu automobila u Parizu, gde će kineski proizvođači pojačati svoje napore da zauzmu tržišni udeo u Evropi. Kompanije uključujući BID i "Kspeng" će predstaviti svoju najnoviju tehnologiju na najvećem evropskom automobilskom događaju ove godine.
U međuvremenu, porodica Ksu je prodala svoj "tajkan" i kupila ET5 od kineskog brenda "Nio". Automobil je bio za trećinu jeftiniji od "mercedesa EKE" koji je takođe bio "u igri", ali je kineski model imao luksuzniji dizajn enterijera, glasovne kontrole i pozdravlja decu po imenu.
"Nemački automobili teško mogu da pariraju" tom nivou tehnologije, rekla je Ksu, koja sa suprugom vodi posao. "'Mercedes', 'be-em-ve' i 'audi' teško da se sada mogu smatrati luksuznim automobilima", ističe ona.