Proizvodnja tekstila i odeće u Srbiji ima dugu tradiciju i bila je među glavnim izvoznim industrijama. Savetnik u Udruženju za tekstil u Privrednoj komori Srbije Nemanja Jovanović kaže da su protekle godine tekstilna i industrija kože i obuće ostvarile izvoz u vrednosti od 1,7 milijardi evra. Ističe da se u Srbiji proizvodi i odeća velikih svetskih brendova.
Ovaj sektor je zapošljavao više od 250.000 radnika, a vrednost izvoza je iznosila više od pet milijardi dolara. Danas ima oko 1.800 aktivnih preduzeća sa više od 47.000 zaposlenih.
"Prošle godine su tekstilna i industrija kože i obuće ostvarile izvoz u vrednosti od 1,7 milijardi evra", kaže savetnik u Udruženju za tekstil u Privrednoj komori Srbije Nemanja Jovanović.
Navodi da je proizvodnja tekstilnih i odevnih predmeta uspela da ostvari izvoz od 760 miliona evra.
"Ako poredimo to sa 2022. godinom, proizvodnja i izvoz tekstilnih proizvoda su povećani za oko 10,6 odsto, a izvoz odevnih predmeta za 2,2 procenata", kaže Jovanović.
Objašnjava da je ostvaren izvoz ove godine u prvih pet meseci od 675 miliona dolara i očekuje da do kraja godine bude sličan prošloj godini.
Sve više stranih firmi koje posluju u Srbiji
Postoji 30 stranih fabrika koje posluju u Srbiji, objašnjava Jovanović i dodaje: "To su fabrike i investicije koje uglavnom dolaze iz Nemačke, Italije i Turske. Čim se beleži rast u samoj industriji i kod fabrika se beleži rast."
Napominje da su te zemlje tradicionalni najveći izvozni partneri Srbije, navodeći Italiju u kojoj je izvoz od gotovo pola milijarde evra, a zatim u Nemačku i Rusiju. Najveći uvozni partneri su Kina, Italija i Turska.
"Naša tekstilna industrija je specijalizovana za manje serije i kvalitetan način izrade modela", ističe savetnik u Udruženju za tekstil u PKS.
Kaže da firme iz Srbije već proizvode za velike svetske brendove kao što su "Monkler", "Riplej", "Hugo Bos", "Beneton", "Kalcedonia".
"Naš tekstilni radnik je specijalizovan za određenu vrstu proizvodnje i prepoznaje se kvalitet u izradi. Srednje stručne škole obučavaju tekstilne radnike koji mogu da postanu modni krojači, modelari, mehaničari mašina koji odmah po završetku škole mogu da dobiju posao", ističe Jovanović.
On kaže da u Novom Pazaru postoji i dalje nekoliko velikih tekstilnih proizvođača koji izvoze na evropsko tržište.