Digitalni evro izazvao borbu za suverenitet između vlada EU i ECB
Sprema se bitka između najmoćnijih evropskih zemalja i Evropske centralne banke (ECB) oko kontrole novog monetarnog instrumenta za koji se obe strane plaše da bi mogao da destabilizujei bankarski sistem kontinenta ako se njime loše upravlja.
U srcu sukoba leži digitalni evro – virtuelni pandan kovanicama i novčanicama evra. Godinama je ECB razvijala panevropski platni instrument koji bi mogao da parira američkim teškašima kao što su "visa" i "masterkard".
Kako se projekat približava realizaciji, počelo je natezanje konopca. Nekoliko vlada Evropske unije, uključujući Francusku i Nemačku, tvrde da je ECB dobila previše kontrole nad jednim ključnim aspektom: koliko će građanima biti dozvoljeno da imaju ove digitalne valute u "novčanicima" koje podržava centralna banka.
Iako deluje kao suvo tehničko pitanje, ulozi su ogromni. Političari i tehnokrate zabrinuti su da bi građani, ako se granica postavi previsoko, tokom krize mogli da povuku ogromne sume iz tradicionalnih banaka, ugrožavajući tako stabilnost čitavog bankarskog sistema.
Neki su takođe zabrinuti da bi bilo kakvo ograničenje moglo da naruši ličnu finansijsku slobodu, izazivajući strah od države "Velikog brata", rekao je "Politiku" diplomata koji je želeo da ostane anoniman.
U centru svega je fundamentalno pitanje: gde prestaje ovlašćenje centralne banke i počinje ovlašćenje zemalja članica EU? Trideset godina nakon što je ECB postala glavni monetarni čuvar bloka, sukob primorava na ponovnu procenu delikatne ravnoteže između politike i centralnog bankarstva.
Za neke je to neophodan pritisak na preterano širok stisak ECB-a. Ali u Frankfurtu, zvaničnici to vide kao političko mešanje u oblast koja toga treba da bude oslobođena. U suštini, kako je jedan diplomata rekao, spor je manje o tehničkim detaljima, a više o "borbi za vlast".