SAD neće prezati ni od čega da sačuvaju "tiraniju" dolara iako su svesni da se era njihove hegemonije bliži kraju, poručio je ministar spoljnih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov.
S tim u vidu, on je u intervjuu za međunarodni "TV BRIKS" istakao da su članice ove organizacije već iznedrile nekoliko preporuka za alternativni platni sistem.
"Potreban je paralelni sistem, s obzirom na to da se dolar sve više koristi kao agresivno oružje u globalnoj ekonomiji. Niko ne zna ko će biti sledeći. Niko nije imun na tiraniju dolara, s obzirom na očajnu poziciju Sjedinjenih Država u savremenom svetu. Oni osećaju da (njihova) hegemonija izmiče, i da se to neće desiti brzo, već da će se odvijati tokom dužeg vremena, ali oni žele da iskoriste sve, uključujući i zabranjene poteze, da je sačuvaju", rekao je Lavrov, prenose RIA Novosti.
Osigurati se od ovoga, stvoriti sisteme poravnanja, platne platforme koje neće zavisiti od takvih rizika – to je sada ustaljeni zadatak, naglasio je šef ruske diplomatije.
"To je bilo na dnevnom redu samita u Kazanju i na sastancima koji su održani tokom cele godine između ministara finansija i šefova centralnih banaka (zemalja članica). One još nisu konačne, ali već omogućavaju da se krene sa kreiranjem pouzdanih, održivih, dugoročnih sistema. Siguran sam da će Brazil, kao sledeći predsedavajući, nastaviti ovaj posao", rekao je Lavrov.
On je istakao da će to biti jedan od prioriteta tokom predsedavanja Brazila.
"Mislim da će platforma plaćanja, mehanizmi poravnanja, mehanizmi osiguranja biti među prioritetima brazilskog predsedavanja", rekao je on.
Ministar je dodao da je ruska strana uverena u "nastavak rada na ruskim inicijativama" u okviru organizacije.
"Tu je berza žitarica, investiciona platforma, grupa za transport, za nuklearnu medicinu, to su sve primenljive stvari za koje su zainteresovani svi učesnici BRIKS-a", rekao je ministar i dodao da će Rusija "aktivno podržavati" Brazil tokom predsedavanja.
Sve više zemalja zainteresovano za članstvo u BRIKS-u
Mnogo zemalja je zainteresovano za članstvo u BRIKS-u, poručio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov i dodao da će se o novim punopravnim članicama razmatrati sledeće godine.
"Već sam pomenuo da brojne zemlje žele punopravno članstvo, ovo pitanje će biti razmotreno tokom sledeće godine", rekao je Lavrov.
Ruski ministar spoljnih poslova je takođe primetio da ima više od trideset zemalja koje žele da učestvuju u događajima BRIKS-a. Pored toga, više od deset država uživa opštu podršku članica BRIKS-a kao potencijalnih partnera asocijacije. Njima su upućeni odgovarajući pozivi, prenose RIA Novosti.
"Imamo dogovor, čim dobijemo odgovor od pozvane zemlje, biće saopšteno da je ova država pristupila BRIKS-u kao zemlja partner", rekao je Lavrov.
Prethodno je portparol indijskog ministarstva spoljnih poslova Randir Džaisval rekao da je, prema njegovim informacijama, najmanje 13 zemalja dobilo status partnera BRIKS-a.
Komentarišući Deklaraciju iz Kazanja, Lavrov je ocenio da je ona dogovorena na osnovu ravnoteže interesa te da "niko ni na koga nije vršio pritisak", za razliku od, kako je rekao, zapadnih foruma.
Samit BRIKS-a uz učešće šefova država-članica održan je u Kazanju od 22. do 24. oktobra. Ruski predsednik Vladimir Putin je nakon samita rekao da su članice BRIKS-a dogovorile listu država partnera asocijacije.
On je napomenuo da će budućim zemljama partnerima BRIKS-a biti upućeni pozivi i ponude da učestvuju u radu u ovom svojstvu, a po dobijanju pozitivnog odgovora biće saopšteno ko se tačno nalazi na ovoj listi.