"Folksvagenov" program smanjenja troškova bio je neizbežan kako bi se otklonili "decenijski strukturni problemi" nemačkog automobilskog giganta, rekao je izvršni direktor kompanije Oskar Blume.
"Slaba tržišna potražnja u Evropi i znatno niža zarada iz Kine otkrivaju decenije strukturnih problema u 'Folksvagenu'", rekao je Blume za nedeljni list "Bild am zontag".
Nekadašnji dragulj nemačke industrije planira da zatvori najmanje tri fabrike u Nemačkoj, otpusti desetine hiljada zaposlenih i smanji preostale kapacitete fabrike u najvećoj evropskoj ekonomiji, rekla je ranije predsednica radničkog saveta "Folksvagen grupe" Danijela Kavalo.
"Folksvagen" nije potvrdio njene navode, ali je u sredu zaposlenima najavio smanjenje plata od 10 odsto, tvrdeći da je to jedini način da se sačuvaju radna mesta i kompanija ostane konkurentna, piše Rojters.
Blume je rekao da troškovi poslovanja u Nemačkoj predstavljaju veliku prepreku za konkurentnost Folksvagena, rekavši za "Bild am zontag" da "naši troškovi u Nemačkoj moraju biti masovno smanjeni".
Nema prostora za fleksibilnost u pogledu ciljeva za smanjenje troškova, već samo u pogledu načina na koji će se oni postići, dodao je on.
Nemačka političarka Sara Vagenkneht ranije je rekla da je za krizu u "Folksvagenu" kriva ekonomska i spoljna politika vladajuće "semafor" koalicije pod vođstvom kancelara Olafa Šolca.
"Semafor koalicija je u velikoj meri odgovorna za nevolje nemačke auto-industrije: sankcijama Rusiji koje podižu cene energenata, zabranom motora sa unutrašnjim sagorevanjem i zanemarivanje ulaganja u infrastrukturu", poručila je Vagenknehtova, istakavši da je kriza u "Folksvagenu" je simbol nadolazećeg propadanja nemačke industrije.