Evropa opet u problemu: Zalihe gasa ugrožene zbog poremećaja na tržištu

Region je zamenio ruski gas tečnim LNG, kojim se trguje širom sveta i koji je podložniji poskupljenjima

Evropa je uspela da preživi dve zime bez ruskog gasa, ali kako region ulazi u hladnije mesece, trgovci i analitičari strahuju da se ove godine neće tako lako izvući.

Suštinski problem je, piše "Fajnenšel tajms" što je evropsko tržište gasa – koje se distanciralo od ruskog i prešlo na tečni prirodni gas (LNG) – sada više nego ikad povezano sa nestabilnim globalnim energetskim tržištima.

"U ovom trenutku, evropska skladišta gasa su puna i zimski bilans gasa izgleda u redu", rekao je jedan trgovac, pa je nastavio: "Ali, svašta može da se dogodi. Treba vam samo nekoliko prekida u snabdevanju i stvari bi mogle da krenu užasno naopako."

LNG je "globalna roba" i isporučuje se kupcima koji plaćaju najviše. Globalna ponuda je mala, što znači da Evropa mora da se takmiči sa Azijom. A to znali plaćanje viših cena kako bi se trgovci podstakli da pošalju specijalizovana plovila na evropske obale.

LNG sada čini 34 odsto širih zaliha gasa u Evropi. Prethodne dve zime bile su blage, što je omogućilo Evropi da smanji potražnju za gasom i istovremeno dopuni zalihe.

Ali, tržište "uzima u obzir da će ova zima bila normalna", rekla je Sindre Knutson, partner u "Ristad enerdžiju". Samo to bi povećalo potražnju za gasom u poređenju sa prethodnim zimama.

Dodatna komplikacija ove godine je predstojeći istek ugovora o tranzitu gasa između Ukrajine i Rusije, jednog od samo dve rute kojima ruski gas i dalje teče u Evropu. Dogovor koji olakšava protok od oko 5 odsto godišnjeg uvoza gasa u EU završava se 31. decembra, baš kada se potreba za grejanjem približava vrhuncu, iako su pregovori o održavanju protoka gasa kroz Ukrajinu u toku.

Evropske zemlje će takođe možda morati da izvoze gas kako bi pomogle Ukrajini tokom zime.

"Ako iznenada zima bude veoma hladna, a istovremeno izgubimo tokove ruskog gasa, cene će skočiti. I mislim da neće biti velikih alternativnih zaliha preko drugih cevovoda. Mislim da će većinu morati da zameni LNG", kaže Florens Šmit, energetski strateg u "Rabobanku". 

Takođe, postoji zabrinutost zbog tenzija na Bliskom istoku; ukoliko bi bilo kakva eskalacija dovela do zatvaranja Ormuskog moreuza, to bi ugrozilo 20 odsto globalnih snabdevanja LNG-om.

Acer, energetski nadzornik EU, upozorio je u nedavnom izveštaju: "Ako potražnja gasa ove zime značajno premaši one iz prethodne dve, kupci iz EU će možda morati da povećaju svoju konkurentnost na tržištima LNG-a da bi popunili zalihe 2025. godine, što bi potencijalno dovelo do povećanja veleprodajnih cena gasa."