Nemačko ministarstvo privrede naložilo je državnim gasnim terminalima da odbiju ruske terete tečnog prirodnog gasa (LNG), prenosi "Fajnenšel tajms".
EU je zabranila izvoz ruskog LNG-a preko bloka, iako isporuke za upotrebu unutar EU ostaju nepromenjene.
Naredba je usledila nakon što je "Dojče enerdži terminal" (DET) obavestio vladu u Berlinu da je njihova plutajuća jedinica za regasifikaciju i skladištenje u Brunsbutelu spremna za isporuku ruskog LNG u nedelju, navodi se u izveštaju.
Nemačko ministarstvo ekonomije odmah je naložio DET-u "da ne prihvata nikakve isporuke ruskog LNG-a".
Ministarstvo je tu naredbu pripisalo potrebi da se zaštite "javni interesi" zemlje i pozvalo operatera "da odbije isporuke LNG-a iz Rusije do daljnjeg".
U pismu je takođe naglašeno da bi prihvatanje ruskog LNG-a bilo u suprotnosti sa razlogom zašto je LNG terminal uopšte izgrađen - da učini Nemačku i EU "nezavisnim od ruskog gasa".
Nemačka je više od dve decenija imala imala koristi od jeftinih ruskih energenata. Pre eskalacije ukrajinskog sukoba 2022. godine, "motor Evrope" se oslanjao na Rusiju za 40 odsto svog uvoza gasa. Nemačka je bila je među najteže pogođenima u bloku smanjenjem isporuke ruskih energenata.
Dok je uvoz ruskog gasa iz cevovoda uglavnom obustavljen zbog ograničenja vezanih za sukob u Ukrajini i sabotaže gasovoda "Severni tok", zemlje EU su nastavile da kupuju od Moskve rekordne količine LNG-a. Uprkos obećanju bloka da će prestati da troši ruske energente, zemlje EU su nabavile oko 20 odsto istih iz Rusije, pokazuju podaci kompanije za energetsku analitiku "Kpler".
Španija, Belgija i Francuska ostale su najveći kupci u EU ruskog LNG-a po dugoročnim ugovorima i ne mogu da zaustave uvoz ukoliko se ne uvede zabrana na nivou celog bloka.
Nemačka nije direktno uvozila ruski LNG od 2022. Međutim, njen uvoznik gasa "Sefe", koji je bivša podružnica ruskog "Gasproma", ima dugoročni ugovor o isporuci LNG-a iz ruskog izvoznog objekta "Jamal".
Prema ugovoru, "Sefe" je skoro sav svoj teret usmerio u uvozno postrojenje u Francuskoj, gde se LNG ponovo gasifikuje i dovodi u međusobno povezani evropski sistem gasovoda, navodi "Fajnenšel tajms". Nemačka je navodno počela da dobija gas iz Francuske u oktobru 2022.