Rušenje hotela "Jugoslavija": Građani zabrinuti, investitor tvrdi da nema opasnosti
Rušenje hotela "Jugoslavija" u Beogradu, na čijem mestu će biti započeti radovi na izgradnji novog luksuznog stambeno-poslovnog kompleksa, počelo je u petak. Osim što atak bagera na jedan od nekadašnjih simbola Beograda predstavlja sliku koja kod građana izaziva burne emocije, mnogi su zabrinuti i zbog potencijalnog uticaja na životnu sredinu i zdravlje ljudi.
Dejan Bojović iz Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu izneo je tvrdnju za N1 da će iz 30.000 tona šuta, koji će nastati rušenjem hotela "Jugoslavija", u vazduh biti oslobođena najmanje tona azbesta.
Kompanija "Milenijum tim" saopštila je da su tvrdnje o postojanju opasnih materija u građevinskom materijalu nekadašnjeg hotela "Jugoslavija", čije je uklanjanje u toku, netačne i zlonamerne.
"Ne samo da ne odgovaraju istini, nego imaju za cilj izazivanje panike i nereda, što podleže i krivičnoj odgovornosti", naglašavaju iz te kompanije.
Oni tvrde da se pripremni radovi na izgradnji stambeno-poslovnog kompleksa na mestu nekadašnjeg hotela "Jugoslavija", uključujući i uklanjanje postojećeg objekta, odvijaju se u skladu sa svim propisima i građevinskim standardima predviđenim za ovu vrstu posla.
"Gradilište je obezbeđeno i propisno obeleženo, a izvođenje radova ni na koji način ne ugrožava bezbednost i zdravlje stanovnika Novog Beograda i Zemuna, niti prolaznika", poručuju iz "Milenijum tima".
Kompanija "MV investment" iz Beograda u vlasništvu "Milenijum tima" koja se bavi gradnjom i gasifikacijom je, kao jedini ponuđač na javnom nadmetanju, kupila 22. marta ove godine imovinu kompanije u stečaju "Denjub riversajd", u čijem vlasništvu je bio i Hotel "Jugoslavija".
Vlasnici kompanije "Milenijum tim" su Ivan Bošnjak i Stojan Vujko. Oni su najavili da će u naredne četiri godine uložiti više od 400 miliona evra u beogradski Hotel Jugoslavija.
Skupština grada Beograda usvojila je 16. septembra Plan detaljne regulacije (PDR) bloka 11 i dela bloka 10 gradske opštine Zemun i Novi Beograd, kojim je dozvoljeno rušenje postojećeg hotela i predviđena izgradnja novog hotela na njegovom mestu sa jednom stambenom i jednom poslovnom kulom.
Južna, od dve kule čija se izgradnja planira, biće namenjena isključivo za stanovanje, i imaće oko 500 stanova ukupne površine 85.000 metara kvadratnih u kojima bi moglo da živi 1.150 stanovnika.
Istorija u ruševinama
Hotel "Jugoslavija" otvoren je 1969. godine i važio je za najveći hotel na prostoru tadašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), zbog čega je uvršćen u Ginisovu knjigu rekorda.
Arhitektonski konkurs za državni reprezentativni hotel, raspisan je 1947. godine. Nagradu je dobio je Projektni zavod Hrvatske za predlog koji je označen kao izrazito moderan i kao takav odgovarao ideji o Novom Beogradu kao savremenom gradu, a namena hotela je bila da pokaže koliko je država jaka - finansijski, politički i kulturno.
Zdanje je izgrađeno po projektu zagrebačkog arhitekte Lavoslava Horvata i trebalo je da ponese naziv Beograd, ali je odabir pao na Jugoslaviju, kao simbol grandioznosti.
Zapadno krilo hotela Jugoslavija stradalo je između 7. i 8. maja 1999. godine tokom jednog od najžešćeg vazdušnih napada u NATO bombardovanju SRJ.
Tom prilikom pogođeni su i centar grada, ambasada Kine na Novom Beogradu i vojna komanda u Zemunu. Obnovljen je samo jedan deo hotela, a od tada je promenio više vlasnika i počeo da se urušava.
Hotel je raspolagao sa više od 600 soba i apartmana raspoređenih na sedam spratova glavne zgrade. Imao je restoran sa više od 800 mesta i jedan luster težak 14 tona sa 40.000 "Svarovski" kristala i 5.000 sijalica koje obasjavaju hol hotela.
U hotelu su odsedala dva američka predsednika Ričard Nikson i Džimi Karter, britanska kraljica Elizabeta, libijski vođa Muamer Gadafi, astronauti Nil Armstrong i Baz Oldrin, nemački kancelar Vili Brant, pevačica Tina Tarner, glumac Kevin Kostner i drugi.
Kompanija "Milenijum tim" saopštila je da je donirala Muzeju Grada Beograda natpis "Hotel Jugoslavija", sa ulaza u nekadašnji hotel, koji će biti deo buduće stalne izložbene postavke.
Kako je navedeno, slova koja su decenijama bila simbol glavnog grada, stručno su demontirana i pripremljena za transport, posle čega su smeštena u muzejski depo.