Rusija je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, pokazuju proračuni RIA Novosti na osnovu podataka Evrostata.
Evropske kompanije su u septembru od Rusije kupile gas u vrednosti od 1,4 milijarde evra. Otprilike 40 odsto snabdevanja dolazi iz tečnog prirodnog gasa, a 60 odsto iz gasovoda.
Takav skok izvoza omogućio je Rusiji da u septembru ponovo postane glavni dobavljač plavog goriva za EU sa učešćem od 23,74 odsto naspram 16,54 odsto u avgustu. To se dogodilo prvi put od maja 2022. godine, kada je uvoz iz Rusije činio 22,9 odsto.
Alžir, koji je izgubio vođstvo, našao se na drugom mestu. Obim isporuka iz ove zemlje smanjen je za 15 odsto u odnosu na prethodni mesec, što iznosi 1,1 milijardu evra.
U septembru su Sjedinjene Države povećale prodaju za 21 odsto ili 990,2 miliona evra, popevši se na treće mesto sa petog.
Norveška je i dalje četvrta, sa isporučenim količinama za sedam odsto (975 miliona evra), ali Velika Britanija, koja je u avgustu bila jedan od tri glavna prodavca gasa u EU, smanjila je isporuke za 2,4 puta i postala peta sa 429,2 miliona evra.
Zemlje EU, prema planu REPoverEU, objavljenom u proleće 2022. godine, postavile su cilj da postepeno ukinu ruski cevovodni gas u periodu 2027-2028. Od tada, struktura uvoza ruskog gasa pretrpela je neznatne promene: udeo tečnog prirodnog gasa povećan je sa oko trećine na 40%, a cevovodni gas je smanjen sa 70% na 60%.
Vladimir Putin je krajem oktobra na kanalu "Rusija 1" izjavio da Moskva ne odbija isporuke gasa Evropi, već da postoji više mogućih puteva dostave.
Rusija je više puta naglašavala da je Zapad napravio ozbiljnu grešku odbivši kupovinu ugljovodonika, pa se tako doveo u nov odnos zavisnosti: sada ove zemlje preko posrednika kupuju rusku naftu i gas po višim cenama.