Ekonomija

Rusija i Iran završavaju dedolarizaciju

Dve zemlje su u potpunosti prešle na trgovinu u svojim nacionalnim valutama, navodi iranska centralna banka
Rusija i Iran završavaju dedolarizacijuGetty © Andry Djumantara

Rusija i Iran napustili su upotrebu američkog dolara u bilateralnoj trgovini i prešli na svoje nacionalne valute, izjavio je guverner Centralne banke Irana (CBI) Muhamed-Reza Farzin, prenose lokalni mediji.

Šef CBI je na 11. konferenciji o modernom bankarstvu i platnim sistemima u Teheranu rekao da je taj potez deo plana za suzbijanje "nepravednih sankcija".

"Ušli smo u valutni sporazum sa Rusijom i napustili dolar. Sada trgujemo samo u rubljama i rijalima", rekao je Farzin, a prenosi Fars.

On je takođe otkrio da su se finansijske vlasti dve zemlje dogovorile o kursu koji će se koristiti za spoljnotrgovinske transakcije.

Iran i Rusija, oboje na meti američkih sankcija, prvi put su objavili planove da koriste svoje nacionalne valute umesto dolara u međusobnoj trgovini u julu 2022.

Prošlog decembra su finalizirali sporazum o trgovini u rublji i rijalu. Kao deo aranžmana, bankama i preduzetnicima je dozvoljeno da koriste alternativne finansijske i bankarske platforme, kao što su ne-SVIFT sistemi za razmenu novčanih transakcija.

Farzin je ranije ovog meseca najavio da su Moskva i Teheran zvanično finalizirali uparivanje svojih nacionalnih platnih sistema, što će omogućiti putnicima iz dve zemlje da koriste svoje domaće debitne kartice za kupovinu u Iranu ili Rusiji. Teheran bi na kraju mogao da počne da koristi ruski platni sistem Mir za obračune sa drugim međunarodnim partnerima, rekao je on.

Moskva i Teheran su ojačali odnose suočeni sa zapadnim sankcijama. Kremlj je u oktobru saopštio da je obim bilateralne trgovine porastao za 12,4 odsto samo u prvih osam meseci ove godine, nakon što je iznosio više od 4 milijarde dolara u 2023.

Prema Farzinu, Islamska Republika takođe ulaže napore da unapredi trgovinu i saradnju u okviru ekonomskog bloka BRIKS-a. Iran se u januaru zvanično pridružio grupi – koju su prvobitno činili Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika – zajedno sa Egiptom, Etiopijom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

image