Anglo-australijska rudarska kompanija "Rio Tinto" planira da uloži 2,5 milijardi dolara u svoj prvi komercijalni projekat proizvodnje litijuma, u Rinkonu u Argentini, samo dva meseca nakon kupovine proizvođača litijuma "Arkadijuma".
Iako su cene litijuma pale za 30 odsto ove godine usred globalne prezasićenosti, "Rio Tinto" i dalje smatra da će metal biti ključni deo njegovog budućeg portfelja zbog njegove uloge u baterijama za električna vozila.
"Pozicioniramo se da postanemo jedan od najboljih proizvođača litijuma", rekao je "Fajnenšel tajmsu" izvršni direktor Jakob Stausholm. "Ova investicija, zajedno sa našom akvizicijom 'Arkadijuma', osigurava da će litijum postati jedan od ključnih stubova našeg robnog portfelja u decenijama koje dolaze."
"Rio Tinto" je jedina zapadna rudarska kompanija koja ulaže u litijum koji rivali kao što su BHP i "Anglo Amerikan" to u potpunosti izbegavaju.
Trenutno na Kinu otpada dve trećine globalne proizvodnje litijum karbonata, što izaziva zabrinutost u SAD i Evropi oko obezbeđivanja adekvatnog pristupa zalihama izvan Kine.
Investicija "Rio Tinta" u "Rinkon", koji ekstrahuje litijum iz slanih rastvora ispumpanih iz zemlje, finansiraće komercijalno postrojenje koje proizvodi 60.000 tona litijuma za baterije godišnje do 2031. Planirano je da izgradnja počne sledeće godine.
"Rio Tinto" je kupio projekat "Rinkon" 2022. za 825 miliona dolara, a prva proizvodnja litijuma počela je prošle nedelje, dok se proizvodnja baterija očekuje sledeće godine.
Trenutno, globalno tržište litijuma pati od prevelike ponude jer je prodaja električnih vozila rasla sporije nego što se očekivalo.
U međuvremenu, "Albemarle", najveći svetski proizvođač litijuma, prijavio je gubitak od 1,1 milijarde dolara u poslednjem tromesečju zbog niskih cena litijuma i obustavio je svoje planove za izgradnju rafinerije litijuma u Južnoj Karolini.