Prodaja rudnika zlata kod Medveđe: Poverioci se žale da se nudi u bescenje
Rudnik olova, cinka, ali iznad svega zlata, Lece kod Medveđe, koji je u medijima pominjan kao najbogatiji u Evropi, biće stavljen na javnu prodaju 27. decembra, po
odluci stečajnog upravnika.
Problem je što isti stečajni upravnik nema pravni legitimitet da rudnik stavi na prodaju, jer je u Privrednom apelacionom sudu u toku postupak odlučivanja da li će on biti razrešen te dužnosti, kažu u kompaniji "Moderano investments" DOO Beograd, velikom poveriocu rudnika zlata u stečaju.
"Njegovo razrešenje bi dovelo stečajni postupak do apsurdne situacije da je
prodaju organizovao stečajni upravnik koji nije imao legitimitet, i koji je povredio osnovne odredbe i načela Zakona o stečaju", upozorava se u prigovoru koji je nadležnom Privrednom sudu u Valjevu uputio "Moderano insvestments".
"Lece se stavlja u prodaju kao rudnik olova i cinka, a pravilno bi bilo staviti da je to rudnik zlata, jer upravo zbog bogatstva sadržaja ovog dragocenog metala u rudi on izaziva interesovanje", kažu u "Moderano investmentsu".
Ova kompanija je sa drugim velikim stečajnim poveriocima, beogradskom Alta
bankom i firmom DEM-Hellas primedbama koje je uvažio Privredni sud u Valjevu
odložila prodaju Rudnika Lece koja je bila najavljena za 26. avgust ove godine.
"Ta osporena prodaja je organizovana u jeku sezone godišnjih odmora, a nelegitimni stečajni upravnik je novu najavio za 27.decembar pred novogodišnje i božićne praznike kada najveći deo poslovnog sveta uopšte ne funkcioniše". navodi se u prigovoru koji je uložio "Moderano investments".
Oni su naveli da smatraju da je potrebno odložiti prodaju, izraditi realnu procenu na osnovu novoizrađenog elaborata o rudnim rezervama, uključiti širu poslovnu javnost, kao i državu da učestvuje u ovom vrednom i strateškom projektu.
"Srbija bi kroz ovako organizovan postupak prodaje bila oštećena ne samo
reputaciono (nezakonito organizovana prodaja u stečaju) već i materijalno.
Materijalna šteta prema budžetu Republike Srbije je direktno povezana sa
umanjenjem kupoprodajne cene - što je cilj ovog postupka, i umanjenje plaćanja
poreskih obaveze kupca što se u ovom slučaju može meriti i u višemilionskom
iznosu u evrima", navodi se u prigovoru.
Dodaje se i da nisu urađene nove procene rudnika zlata, da iza starih ne stoje licencirani stručnjaci, a da prodaja rudnika zlata čak nije objavljena ni u jednom internacionalnom mediju.
"Stečajni upravnik je utvrdio vrednost stečajnog dužnika na osnovu procene koja je urađena pre više od devet meseci. Procena je, po svojoj definiciji, te prirodi
delatnosti Rudnika Lece direktno vezana za cenu zlata kao ključnog proizvoda, a
ovde ističemo da je cena zlata od datuma procene do danas znatno povećana", navodi se u prigovoru.
Upozorava se da nije ispravna ni procena rudnih rezervi utvrđena Elaboratom iz 2019. jer su istraživanjem i kopanjem otkrivene nove rezerve zlatonosne rude. U prigovoru se iznosi sumnja da sve nepravilnosti imaju za cilj isključivanje konkurencije da bi se rudnik zlata po minimalnoj ceni prodao privilegovanom kupcu.
Naglašava se da je vrednost rudnika potcenjena: stečajni upravnik je
odredio da početna cena bude 50 odsto od procenjene vrednosti, što je nešto više od četiri milijarde dinara, odnosno oko 34,5 miliona evra. Kao ilustraciju
koliko je to niska cena, u prigovoru se ukazuje da je do sada u stečajnom postupku stečajnim poveriocima isplaćeno 20 odsto više novca od početne cene za prodaju, koju je odredio stečajni upravnik.