Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp upozorio je Evropsku uniju da će njen izvoz biti pogođen američkim carinama ako države članice ne kupe više američke nafte i gasa.
"Rekao sam Evropskoj uniji da moraju da nadoknade svoj ogroman deficit sa Sjedinjenim Državama kupovinom naše nafte i gasa velikih razmera. U suprotnom, to su CARINE do kraja!!!", naveo je on na društvenim mrežama.
SAD su najveći svetski proizvođač sirove nafte i najveći izvoznik tečnog prirodnog gasa (LNG). Kupci LNG - uključujući EU i Vijetnam - već su razgovarali o kupovini više energenata od SAD, delimično kako bi odvratili pretnju carinama.
Američki trgovinski deficit roba i usluga sa EU iznosio je 131,3 milijarde dolara 2022. godine, prema podacima kancelarije američkog trgovinskog predstavnika, a EU se, poučen iskustvom Trampovog prvog mandata, priprema za trgovinsku ofanzivu još od njegove izborne pobede prošlog meseca.
"Dobro smo pripremljeni za mogućnost da stvari postanu drugačije sa novom američkom administracijom", rekla je nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok posle sastanka G7 u Italiji krajem novembra. "Ako nova američka administracija bude sprovodila politiku 'Amerika na prvom mestu' u sektorima klime ili trgovine, onda će naš odgovor biti 'Evropa ujedinjena'".
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen iznela je prošlog meseca ideju da bi uvoz iz SAD mogao da zameni potrošnju ruskog LNG-a u bloku.
LNG je "jedna od tema koje smo dotakli", rekla je fon der Lajen posle telefonskog razgovora sa Trampom. "I dalje dobijamo dosta LNG-a preko Rusije, iz Rusije. A zašto ga ne zameniti američkim LNG, koji je jeftiniji i obara naše cene energenata?"
SAD su već najveći evropski dobavljač LNG-a, ali uvoz iz Rusije ostaje na solidnom drugom mestu. Zvaničnici EU traže načine da smanje zavisnost od Moskve, iako su ruski gas i LNG uglavnom izvan okvira sankcija.
EU će istražiti potencijalne mere kada budu razgovarali o novom paketu sankcija sledećeg meseca, ali stroga ograničenja i dalje ostaju teško ostvariva, prenosi "Blumberg" pozivajući se na izvore.
Kratkoročno, SAD nemaju mnogo više kapaciteta da povećaju isporuke. A pošto se LNG prodaje kroz dugoročne ugovore, dodavanje isporuka u Evropu bi zahtevalo od prvobitnih kupaca gasa da pristanu da se njihove isporuke preusmere u Evropu što ne bi povećalo količinu koju izvoze SAD.
Dugoročno, više kapaciteta će biti uključeno u desetine projekata u SAD koji su trenutno u izradi.