Ekonomija

Ministar finansija: Srbija beleži rekordan priliv stranih investicija

Strane investicije u Srbiju dolaze iz Evrope, iz Kine, iz Japana, Južne Koreje, a kako dodaje, više od 60 odsto svih investicija koje dođu u region Zapadnog Balkana, dođu u Srbiju
Ministar finansija: Srbija beleži rekordan priliv stranih investicija© TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ/ bs

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je zabeležen rekordan broj stranih investicija u Srbiji koji iznosi, kako je precizirao, 5,1 milijardu evra.

"Nikada u našoj istoriji nismo imali veći priliv stranih direktnih investicije nego što je to ove godine", naglasio je Mali na TV Prva dodajući da je to podatak zaključno sa 21. decembrom.

Mali je ocenio da je to ogroman uspeh za Srbiju navodeći da, uz sve izazove počev od korone, pa preko konflikta u Ukrajini, energetske krize, negativne stope rasta u zemljama EU, mala "Srbija svojom odgovornom i ekonomskom politikom je pokazala da je sigurna, stabilna, bezbedna za investicije.

Kako ukazuje, svaka nova investicija znači novu fabriku, nova radna mesta i to je ekonomska politika koja se sprovodi već godinama unazad i koja, ocenio je, pokazuje iz godine u godinu rezultate.

Prema njegovim rečima, strane investicije u Srbiju dolaze iz Evrope, iz Kine, iz Japana, Južne Koreje, odnosno iz celoga sveta a, kako dodaje, više od 60 odsto svih investicija koje dođu u region Zapadnog Balkana, dođu u Srbiju.

Kako je naveo, postoje dva faktora o kojima investitori razmišljaju pre ulaganja novca, a jedan od njih je da je zemlja u koju investiraju stabilna.

Navodeći da Srbija ide u korak ili ispred čak velikog broja zemalja kada je reč o digitalnoj ekonomiji u pitanju, Mali kaže da i to pokazuje da je Srbija kredibilna, snažna, predvidiva.

Mali je naveo da je Srbija ove godine prvi put u istoriji dobila investicioni kreditni rejting i našla se među onim zemljama koje su sigurne, bezbedne, koje imaju zdrave javne finansije.

Ministar je istakao da je Srbija po stopi rasta u prva tri kvartala 2024. godine druga najbrža rastuća ekonomija u Evropi, a da je odgovornom politikom predsednika Aleksandra Vučića koja je usmerena ka miru, stabilnosti, potvrđeno da je Srbija dominantna ekonomija u regionu i lokomotiva razvoja celog regiona.

Kako je kazao, trenutno je u Srbiji najniža stopa nezaposlenosti, 8,2, odsto podsećajući da je 2012. godine iznosila 25,9 odsto.

Kada je reč o mladima, kako je naveo Mali, 2012. godina polovina njih je bila nezaposlena, a sada je nezaposlenost među njima 20 odsto.

Srbija gradi devet novih auto-puteva

Dodaje da nijedna investicija nije zaustavljena i dodao da se u Srbiji gradi devet novih auto-puteva, otvoreno je 30 kilometara Moravskog koridora, a sutra se otvara brza saobraćajnica Šabac-Loznica.

"Gradimo i dalje infrastrukturne objekte, bolnice, škole, sve ono što podiže kvalitet života građana Srbije i to je veoma važno. S obzirom na to da zatvaramo ovu 2024. godinu, hoću da kažem da smo potpuno sačuvali makroekonomsku stabilnost. Udeo javnog duga u BDP-u je 46,5 odsto, dakle, ispod 50 odsto", kazao je Mali.

Navodi da je zacrtano još mnogo ciljeva te da je trenutno konačan cilj Srbija 2027 u okviru kojih je 323 projekata širom Srbije u vrednosti od oko 18 milijardi evra.

"To želimo da ostvarimo i to nije za 10 ili 20 godina, to je samo za dve godine, dve i po godine od danas. Srbija će za samo dve, dve i po godine biti potpuno drugačija, a već je drugačija danas nego što je bila 2020. ili da se vratimo u 2011. kada smo bili na ivici bankrota", kazao je.

Najavio je da će od 1. januara biti povećanje zarada u javnom sektoru od osam odsto za sve zaposlene, 11 odsto za prosvetne radnike.

Takođe, kako je kazao, uslediće i povećanje minimalne zarade 13,7 odsto.

"Ovo je treća godina zaredom da idemo sa dvocifrenjem povećanje minimalne zarade. Minimalna zarada od 1. januara biće 457 evra. Dakle, pre samo 11-12 godina bila je 15.700 dinara", ukazao je i dodao da se ide ka tome da minimalna zarada iznosi 650 evra.

Prosečna zarada u Srbiji, kako je kazao Mali, biće viša od 900 evra, a za 2027. godinu planirano je 1.400 evra.

image