Svetsku privredu je u 2024. godini obeležio spor globalni ekonomski rast uz sve veće geopolitičke podele, izuzetan skok vrednosti zlata i bitkoina praćen padom cena nafte, kao i pobeda Donalda Trampa na izborima u Sjedinjenim Američkim Državama koja bi mogla da dovede do povratka ere protekcionizma i trgovinskog rata sa Kinom.
Međunarodni monetarni fond (MMF) u svojoj aktuelnoj prognozi očekuje da će globalni ekonomski rast usporiti sa 3,3 odsto u 2023. na po 3,2 odsto u 2024. i 2025. godini.
Za pet godina, globalni rast bi trebalo da iznosi 3,1 odsto, što prema tvrdnjama MMF predstavlja osrednji učinak u poređenju sa prosekom pre pandemije virusa korona.
Privredni rast razvijenih ekonomija će ubrzati sa 1,7 odsto u 2023. na po 1,8 odsto u 2024. i 2025. godini, istakla je vašingtonska organizacija.
Globalnu ekonomiju i dalje ugrožava fragmentacija i nastavak podela na suprotstavljene blokove, a na opasnost ovog trenda su nekoliko puta upozoravali direktorka MMF.
Ruska privreda raste uprkos sankcijama
Rat u Ukrajini je ušao u treću godinu i nadalje je značajno uticao na tokove svetske ekonomije, ali nakon izbora Donalda Trampa za predsednika Sjedinjenih Američkih Država se povećava verovatnoća postizanja dogovora koji bi doveo do obustave sukoba.
Sankcije zapadnih zemalja protiv Rusije su se pojačale i Moskva je bila prinuđena da se bori sa padom državnih prihoda od nafte i gasa koji je tokom godine uzdrmao kurs rublje. Centralna Banka Rusije (BR) je reagovala podizanjem referentne kamatne stope na 21 odsto, a ruska privreda je za sada uspela da se delimično prilagodi uslovima sankcija uprkos relativno visokoj inflaciji.
Nemačka i Francuska stagniraju
Evropska centralna banka je u junu započela ciklus smanjenja kamata, tako da je kamatna stopa na depozite sa četiri odsto postepeno smanjivana za po 25 baznih poena da bi u decembru nakon četiri smanjenja pala na tri odsto.
Kamatna stopa na glavne operacije refinansiranja u evrozoni na kraju 2024. iznosi 3,15 odsto, a kamata na graničnu kreditnu liniju 3,4 odsto.
Inflacija u evrozoni je postepeno pala sa januarskih 2,8 odsto na 1,7 odsto u septembru, ali je nakon toga počela da ponovo raste da bi u novembru iznosila 2,2 odsto.
Evropska centralna banka očekuje privredni rast evrozone u 2024. za 0,7 odsto i ubrzanje na 1,1 odsto u 2025. i na 1,4 odsto u 2026.
Nemačka i Francuska, dve najveće privrede evrozone, nisu uspele da pokrenu evropsku ekonomiju, pre svega zbog problema u sektoru proizvodnje i političke nestabilnosti.
Bundesbanka je u svojoj decembarskoj prognozi saopštila da će privredni rast Nemačke u ovoj godini ponovo biti negativan i iznositi minus 0,2 odsto. Prema aktuelnoj prognozi, nemačka privreda će naredne godine porasti za skromnih 0,2 odsto i blago ubrzati na 0,8 odsto u 2026. i na 0,9 odsto u 2027.
"Nemačka ekonomija se ne bori samo sa upornim ekonomskim preprekama, već i sa strukturnim problemima", rekao je predsednik Bundesbanke Joahim Nagel.
Nemačka industrija je izvozno orijentisana i pod pritiskom da se prilagodi promenama kao što su veće cene energenata, prelazak na karbonski neutralnu ekonomiju ili starenje populacije. Osim toga, nemačke kompanije se sve više suočavaju sa protekcionističkim tendencijama i rastućom konkurencijom iz zemalja u razvoju na globalnim tržištima, a Kina je zauzela značajan tržišni udeo u sektorima kao što su automobilska i hemijska industrija, kao i mašinstvo, koji su posebno važni za nemačku industriju.
Francuska je imala godinu ispunjenu političkim nesigurnostima, pošto je predsednik Emanuel Makron neočekivano raspisao prevremene parlamentarne izbore za kraj juna i početak da bi rešio krizu u zemlji, ali je umesto toga produbio.
Pobednički Novi narodni front (NPF) nije od Makrona dobio poverenje za sastavljanje vlade, a nova francuska vlada koje je obećala drastične rezove u budžetu da bi smanjila deficit, pala je nakon samo tri meseca.
Amerika i Kina usporile, Indija raste
Američka centralna banka FED je u septembru prvi put nakon 14 meseci smanjila referentnu kamatnu stopu i to za značajnih 50 baznih poena, da bi nastavila ciklus snižavanja u novembru i decembru, kada su kamate smanjene za po 25 baznih poena i sada se kreću u rasponu od 4,25 do 4,5 odsto.
Kina koja je dugo godina glavni motor svetske ekonomije je zabeležila jednu od manje uspešnih godina zbog slabijeg rasta domaće tražnje i krize u sektoru nekretnina, ali Međunarodni monetarni fond (MMF) smatra da će kineska privreda u 2024. godini zabeležiti rast od 4,8 odsto.
Indija će prema mišljenju MMF ove godine zabeležiti izuzetan ekonomski rast od sedam odsto i nastaviti sličnim tempom i u narednom periodu.
Godina zlata i bitkoina
Cene zlata su u oktobru porasle na novi istorijski maksimum od 2.790,07 dolara pošto su investitori i centralne banke mnogih zemalja tražile sigurno utočište za kapital u vremenima ekonomskih i političkih previranja. Vrednost zlata je pala tek u novembru nakon pobede Donalda Trampa na izborima u SAD i snažnog rasta dolara.
Protekla godina se može nazvati godinom bitkoina. Početkom 2024, najveće investicione banke su dobile pravo da kreiraju fondove za trgovinu na berzi (ETF) sa bitkoinom kao osnovnom valutom. U martu je vrednost bitkoina, podstaknuta ovim dešavanjima, porasla na više od 70.000 dolara. Novi snažan impuls rasta je usledio nakon pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Vest o trijumfu Trampa, koji se u kampanji predstavljao kao veliki pristalica industrije kripto valuta, podigla je vrednost bitkoina najpre na 90.000 dolara, a kasnije i na novi istorijski maksimum od 108.135 dolara.
Analitičari uglavnom očekuju da će politika novoizabranog predsednika SAD dovesti do daljeg rasta vrednosti bitkoina u 2025. U protekloj godini je zabeležen globalni pad cena energenata i sirovina, kao i cena poljoprivrednih proizvoda.