Ekonomija

Naši novčanici između geopolitike i veštačke inteligencije: Šta nas čeka u novoj godini

Profesor Nebojša Savić je rekao da će najveći geopolitički izazovi u narednom periodu biti ishod tekućih ratova i razvoj veštačke inteligencije
Naši novčanici između geopolitike i veštačke inteligencije: Šta nas čeka u novoj godiniGetty © stock photo

Na izmaku još jedne godine obeležene geopolitičkim tenzijama, prognozira se njihov uticaj na nacionalne privrede u 2025. godini. Pred gotovo svim vladama su ista pitanja – hoće li inflacija dominirati kućnim budžetima? Kako će geopolitičke krize uticati na tržišta energenata i nekretnina? Preti li svetu trgovinski rat? I može li Stari kontinent da preokrene trend i stigne Kinu i SAD?

Profesor Nebojša Savić je u Jutarnjem programu rekao da će najveći geopolitički izazovi u narednom periodu biti ishod tekućih ratova i razvoj veštačke inteligencije. Prema njegovim rečima, globalna scena se menja i postaje multipolarna, ali se malo govori o tome gde će se ta multipolarnost najviše osetiti.

"Verovatno će se to odvijati na liniji razvoja veštačke inteligencije i dominacije u toj oblasti", rekao je Savić.

Njegov kolega, profesor Slobodan Aćimović, slaže se sa procenom da će buduća geopolitička kretanja uticati na sve aspekte globalne ekonomije, ali naglašava da će pre veštačke inteligencije ključno biti kako će se nova administracija u SAD postaviti i koje će korake preduzeti.

Profesor Savić navodi da je jedna od osnovnih ideja Donalda Trampa bila jačanje američke privrede, između ostalog, kroz slabljenje dolara i uvođenje carina. On smatra da će SAD i Kina na kraju postići trgovinski sporazum uprkos privremenim napetostima.

"Održavanje carina od 100 odsto na uvoz električnih automobila je prilično neprirodno, pa je realno očekivati dogovor", rekao je Savić.

Što se Evrope tiče, Savić je ukazao na probleme niskog rasta i stagnacije. Prema njegovim rečima, čak i popuštanje monetarnih mera ne bi značajno ubrzalo rast.

Aćimović dodaje da je tehnološka konkurentnost Evrope u opadanju, naročito zbog gubitka pristupa jeftinim energentima iz Rusije.

"Evropa će ostati na marginalnom rastu, posebno Nemačka. To nije dobro ni za nas, moramo razmotriti da li smo dobro usmerili svoje izvozne aktivnosti", naglasio je Aćimović.

Privredna kretanja u Srbiji: Diversifikacija i investicije

Stručnjaci su analizirali i ekonomsku situaciju u Srbiji.

Profesor Savić naglašava da je Srbija u prethodnim godinama uspešno odgovorila na globalne izazove, uključujući i prekide u lancima snabdevanja. Ističe da je Srbija uspela da privuče rekordan priliv stranih direktnih investicija i da je Evropska unija i dalje najveći pojedinačni investitor.

"Diversifikacija je omogućila Srbiji da ublaži udare i privuče nove partnere. Projektovani rast za sledeću godinu iznosi između četiri i pet odsto, što je iznad svetskog proseka", naveo je Savić.

Aćimović dodaje da je važno otvoriti tržišta poput Kine, Indije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i afričkih zemalja kako bi se osigurao dalji rast.

Profesor Savić smatra da su ulaganja u veštačku inteligenciju važna, ali naglašava i potrebu za modernizacijom proizvodnje u poljoprivredi i podrškom domaćem privatnom kapitalu.

Aćimović se slaže sa ovom ocenom, ističući značaj inovacija u poljoprivredi i prerađivačkoj industriji.

"Moramo iskoristiti ove prilike i osigurati da naša privreda ostane konkurentna u globalnim uslovima", zaključio je Aćimović.

image