Global tajms: Prošli su dani kada su SAD donosile odluke o nafti
Odluka organizacije OPEK+ da smanji proizvodnju nafte mogla bi da bude početak velike promene kada je reč o globalnoj ponudi i potražnji nafte. To zapravo znači da bi mogla da bude označena kao početak gubitka kontrole SAD nad globalnim tržištem nafte, piše "Global tajms".
"Prošli su dani kada su SAD donosile odluke na globalnom tržištu nafte. Odluka organizacije OPEK+ da smanji proizvodnju nafte uprkos protivljenju SAD, jasan je pokazatelj da ove zemlje izvoznice nafte više nisu spremne da popuštaju pred američkom globalnom strategijom", piše kineski list.
Dodaje se da bi u SAD mogla da se javi visoka stopa inflacije i sve veći energetski troškovi, dok Rusija, sa druge strane, može imati koristi od smanjenja proizvodnje uz povećanje prihoda od prodaje nafte, čime bi bio oslabljen efekat zapadnih sanckija.
"Saudijska Arabija, Rusija i drugi izvoznici nafte trebalo bi da dalje koordinišu sa Kinom, Indijom i drugim zemljama u razvoju po pitanju snabdevanja naftom. Razlog za to je činjenica da zemlje u razvoju često nisu u stanju da se takmiče sa zapadnim zemljama u snabdevanju energijom i stoga su prinuđene da se nose sa nestašicom iste", ukazuje ovaj kineski list.
Navodi se da su, od početka rusko-ukrajinskog sukoba, Kina i Indija veliki kupci ruske nafte, kao i da prilikom kupovine nisu koristile američki dolar.
"S obzirom na to da će se druge zemlje u razvoju verovatno suočiti sa izazovima u snabdevanju energijom i rešavanju problema kao rezultat jake dolarske politike FED-a, sve je veća hitnost da ojačaju energetsku koordinaciju", ističe "Global tajms".
Međutim, list zaključuje da pojačana koordinacija između zemalja u razvoju ne znači da će one zauzeti stranu u rusko-ukrajinskom sukobu, kao i da je osnovna svrha ovakve saradnje da se pomogne siromašnijim zemljama kako bi svetska ekonomija nesmetano mogla da nastavi napred.