Ekonomija

Buđelar, ali bez para: Šta ćemo čuvati u digitalnom novčaniku?

Direktor Kancelarije za IT i e-Upravu Mihailo Jovanović je izjavio da bi ova usluga prvo trebalo da bude omogućena za vozačku dozvolu i karticu zdravstvenog osiguranja
Buđelar, ali bez para: Šta ćemo čuvati u digitalnom novčaniku?Getty © Oscar Wong

Usluga digitalnog novčanika koji podrazumeva čuvanje ličnih dokumenata u elektronskoj formi biće dostupna u Srbiji do kraja 2025. godine, a najpre bi trebalo da bude omogućena za vozačku dozvolu i karticu zdravstvenog osiguranja, izjavio je danas direktor Kancelarije za IT i e-Upravu Mihailo Jovanović.

Jovanović je naveo za RTS da se radi na tome da građani u potpunosti pređu na korišćenje mobilnih aplikacija kada je reč o administrativnim uslugama. Dodao je da će e-Uprava prilagoditi sve aplikacije.

Kada je reč o digitalnom novčaniku, Jovanović kaže da je to inicijativa koja se sprovodi na nivou Evropske unije i da će ona omogućiti građanima da čuvaju svoja dokumenta u elektronskoj formi.

Pre svega, to bi, kako najavljuje, do kraja godine trebalo da bude omogućeno za vozačku dozvolu i karticu zdravstvenog osiguranja, a očekuje se da će to kasnije biti omogućeno i za ličnu kartu i pasoš.

Prema njegovim rečima, uvođenje te usluge zavisi i od Evropske unije, koliko će Brisel brzo prilagoditi svoje sisteme. Ukazuje na to da će građanima koji ne žele dokumenta u elektronskom obliku, biti omogućeno da ona ostanu u fizičkom. Ipak, Jovanović savetuje da je mnogo sigurnije imati dokumenta u digitalnom novčaniku.

"To parče plastike može da se izgubi, može neko i da ukrade i da ga zloupotrebi. A u mobilnom telefonu je ipak to sigurnije, jer koristimo različite metode prijavljivanja na te mobilne aplikacije koje podrazumevaju dva faktora. Dakle, morate da potvrdite svoj identitet i to je mnogo bezbednije i sigurnije", naglašava Jovanović.

U Srbiji je 2,4 miliona građana registrovanih na portalu e-Uprava, koji koriste više od 350 različitih elektronskih usluga.

Pretnja po privatnost građana?

Podsetimo, kada je Evropski komesar za unutrašnje tržište Tjeri Breton prošle godine objavio da je postigao dogovor sa evroposlanicima o kreiranju "novčanika digitalnog identiteta", koji bi građanima Evropske unije omogućio da imaju "bezbedan internet identitet do kraja života", naišao je na negodovanje pojedinih evroposlanika. 

Oni su izrazili zabrinutost da bi centralizovana digitalna "lična karta" mogla da ugrozi pravo Evropljana na privatnost, naveo je "Braunstoun institut".

U pismu koje je potpisalo više od 500 "stručnjaka za sajber bezbednost, istraživača i organizacija civilnog društva iz celog sveta", upozoreno je da će predloženi propisi o digitalnoj identifikaciji smanjiti, a ne poboljšati digitalnu bezbednost građana.

Ali Breton, kao jedan od vodećih arhitekata tog projekta, tvrdi da "novčanik ima najviši nivo bezbednosti i privatnosti", dok predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen insistira da je to "tehnologija u kojoj možemo sami da kontrolišemo koji podaci se koriste i kako."

U praksi, bilo bi krajnje naivno pretpostaviti da digitalna panevropska "lična karta", koju kontroliše centralizovana birokratija, neće, pre ili kasnije, biti iskorišćena za "teranje" ljudi da se pridržavaju politika koje su favorizovane od strane moćnika.

image