Ekonomija

Evropa preti da izazove globalnu borbu za prirodni gas

Gubitak isporuke ruskog gasa podstiče potražnju za LNG i mogao bi da istisne siromašnije zemlje
Evropa preti da izazove globalnu borbu za prirodni gasGetty © SOPA Images / Contributor

Svet se priprema za borbu za snabdevanje prirodnim gasom ove godine, produžavajući agoniju visokih računa za potrošače i fabrike u Evropi gladnoj energije i stavljajući siromašnije zemlje u rizik da budu istisnute sa tržišta.

Prvi put od izbijanja energetske krize, Evropa rizikuje da ne ispuni svoje ciljeve skladištenja za sledeću zimu, postavljajući teren za borbu za snabdevanje pre nego što novi kapaciteti za tečni prirodni gas počnu da olakšavaju situaciju sledeće godine.

Dok Evropa ima dovoljno rezervi gasa da preživi ovu zimu, a cene su pale od početka godine, na zalihe bi mogao da utiče ledeni talas koji je ovog vikenda zahvatio kontinent. Opcije snabdevanja su bile slabašne od početka ove godine, kada su ruske isporuke gasa preko Ukrajine prestale nakon isteka transportnog sporazuma.

"Ove godine će sigurno postojati energetski jaz u Evropi", rekao je za "Blumberg" Francisko Blanp, strateg Banke Amerike. "To znači da će sav LNG koji će ove godine biti dostupan širom sveta ići na nadoknađivanje tog manjka u ruskom gasu".

Da bi pokrila svoju projektovanu potražnju, Evropa će morati da uveze čak dodatnih 10 miliona tona LNG-a godišnje - oko 10 odsto više nego 2024. godine, kaže Sol Kavonic, energetski analitičar u MST-u. Novi izvozni projekti u Severnoj Americi mogli bi da pomognu u ublažavanju tenzija, ali to zavisi od toga koliko brzo postrojenja mogu da povećaju proizvodnju.

Sa manje opcija za obnavljanje zaliha za sledeću zimu, Evropi će biti potrebne isporuke LNG-a, koje će odvlačiti od azijskog tržišta, gde su najveći svetski potrošači. U zavisnosti od toga kako se potražnja oblikuje, konkurencija bi mogla da podigne cene više nego što to mogu sebi da priušte zemlje poput Indije, Bangladeša i Egipta i utiče na ekonomski oporavak Nemačke.

Fjučersi na gas u Evropi, koji obično takođe utiču na azijske spot cene LNG-a, i dalje su za oko 45 odsto viši nego u istom periodu prošle godine, a ugovori se do sada 2025. trguju na oko trostrukim nivoima od pre krize.

Rast cena "bi se pogoršao ako se i azijsko-pacifičke zalihe iscrpe, što bi dovelo do konkurencije", rekao je Džejson Feer iz energetske brokerske kuće "Poten end partners".

image