Svetska banka u 2025. godini očekuje stabilan globalni ekonomski rast od 2,7 odsto

Banka u izveštaju upozorava i na povećane političke neizvesnosti, geopolitičke tenzije i upornu inflaciju, prirodne katastrofe povezane sa klimom

Svetska banka očekuje da će globalni ekonomski rast ove godine iznositi 2,7 odsto i zadržati se na istom nivou i u 2026. godini i dodaje da je ova stopa je nedovoljna za podsticanje održivog ekonomskog razvoja.

Prema rečima zamenika glavnog ekonomiste Svetske banke Ajhana Kosea, to je stopa sa kojom svet "može da živi", ali nije dovoljna da poboljša životni standard ljudi, kako u bogatijim, tako i u siromašnijim zemljama sveta, prenosi Bi-Bi-Si.

Banka u izveštaju upozorava i na dodatne prepreke za ovaj scenario, od povećane političke neizvesnosti i nepovoljnih promena trgovinske politike, preko geopolitičkih tenzija i uporne inflacije sve do prirodnih katastrofa povezanih sa klimom.

Kose je upozorio da bi uvođenje viših carina na uvoz robe u Sjedinjene Američke Države, koje je obećao novoizabrani predsednik Donald Tramp, imale ekonomske posledice koje bi se osetile širom sveta.

Kako je naveo, Svetska banka je najviše zabrinuta zbog moguće eskalacije trgovinskih tenzija između velikih ekonomija u 2025, kao i zbog političke neizvesnosti i mogućnosti da kamatne stope budu duže zadržane na visokom nivou.

Svetska banka je saopštila da bi samo povećanje američkih carina za 10 odsto na uvoz iz svake zemlje smanjilo globalni ekonomski rast za 0,2 odsto ako te zemlje ne uzvrate vlastitim carinama. Ako uzvrate, globalna privreda bi mogla bude još teže pogođena.

"Kad god uvedete ograničenja u trgovini, postojaće negativne posledice koje najčešće trpi država koja ih je uvela", rekao je Kose.

On je dodao da niska stopa rasta koja se predviđa za svetsku ekonomiju u 2025. znači da se životni standard neće poboljšati "tempom koji smo videli u prošlosti".

Kose je istakao da je u deceniji pre pandemije rast u proseku bio više od tri odsto godišnje, a sada očekuje da će se u dužem vremenskom periodu rast svetskog BDP smanjivati, što je razlog za zabrinutost.