EU strepi od Trampovih carina: Može li Orban što ne može Ursula?
Sve oči u evropskoj automobilskoj industriji uprte su ka Vašingtonu, u strahu od najavljenih poteza novog predsednika SAD Donalda Trampa, koji je najavio da će uvesti carine ovom sektoru, a Nemci su, i to ne slučajno, najviše zabrinuti.
EU se trudi da pronađe odgovarajući odgovor na pretnju carinama SAD. Prema mišljenju stručnjaka, lične pregovaračke veštine i simpatije mogle bi biti odlučujuće da se postigne sporazum, zbog čega bi mađarski premijer Viktor Orban bio najpogodniji izbor kao posrednik.
Novi predsednik Evropskog udruženja proizvođača automobila (ACEA) Ola Kalenijus, koji je i predsednik Upravnog odbora Mercedes-Benz grupe poslao je pismo upozorenja Komisiji EU, prenosi nemački "Cajt".
"EU bi trebalo da teži ka dogovoru sa SAD i da pokuša da izbegne potencijalni trgovinski sukob", napisao je Kalenijus.
On je rekao da bi carine imale "direktne i značajne finansijske posledice" po evropsku automobilsku industriju, koja zapošljava ukupno 13 miliona ljudi u EU i ima udeo od sedam odsto u ukupnoj privredi.
Kalenijus je na konferenciji za novinare istakao da je zato neophodno što pre otvoriti prostor za pregovore sa novom američkom vladom. Kao jedan od prvih koraka u preuzimanju dužnosti, novi američki predsednik želi da podigne uvozne carine na svu robu iz Meksika i Kanade za 25 odsto. U predizbornoj kampanji najavio je i carine od najmanje 10 odsto na sve strane proizvode i do 60 odsto na kineski uvoz.
Nemačka bi bila najviše pogođena
Kao zemlja izvoznica automobila, Nemačka bi bila posebno teško pogođena takvim merama.
"Značaj SAD za nemački izvoz sada je najveći u poslednjih 20 godina", objavio je Savezni zavod za statistiku. SAD su devetu godinu zaredom najvažniji kupac nemačkih proizvoda i spoljnotrgovinski partner Berlina.
U 2023. godini iz Nemačke je u SAD izvezeno robe u vrednosti od skoro 158 milijardi evra. To je skoro deset odsto ukupnog nemačkog izvoza. Nemačke kompanije prodaju više robe u SAD nego što odatle uvoze u Nemačku.
"Ne postoji nijedna druga zemlja sa kojom Nemačka ima tako visok trgovinski suficit. Zato Tramp može da se fokusira posebno na Nemačku", rekla je Lisandra Flah, direktorka Centra za međunarodnu ekonomiju na institutu IFO u Minhenu.
Ako bi Tramp uveo carinu od 20 odsto na svu uvezenu robu, a Kina, Nemačka i EU uzvratile carinama, to bi imalo negativan uticaj na svetsku ekonomiju od oko jedan odsto ekonomske proizvodnje, a u Nemačkoj bi bilo ugroženo oko 300.000 radnih mesta.
Brisel sada radi na pregovaračkim konceptima kako bi se odgovorilo na trgovinske barijere koje nameću SAD. Za sada nije saopšteno kako EU namerava da utiče na Trampa i ko će preuzeti ulogu glavnog pregovarača. U čisto formalnom smislu, to bi bio zadatak Ursule fon der Lajen, predsednice Evropske komisije. Međutim, sada postoje svakakve ideje o tome ko bi mogao uspešnije da ostvari cilj EU i da se založi za evropske interese. Mnogi smatraju da bi najpogodnija ličnost bio Viktor Orban.
Austrijski ekonomista i stručnjak za slobodnu trgovinu Gabrijel Felbermajr smatra da bi EU trebalo u Vašington da pošalje mađarskog premijera Viktora Orbana. Nemački list piše da je u nedavnom intervjuu "Njujork tajmsu" odlazeći američki ambasador u Mađarskoj takođe izvestio da Tramp oseća velike simpatije prema Viktoru Orbanu.
"Mađarska automobilska industrija bi mogla biti jedan od najvećih gubitnika transatlantskog trgovinskog rata", ukazao je Felbermajr i dodao da se zbog toga interesi mađarskog premijera u potpunosti poklapaju sa pravcem EU.