Ministarstvo poljoprivrede je zabranilo uvoz životinja i mesa iz Nemačke i drugih zemalja u kojima postoji sumnja ili je potvrđena zarazna bolest slinavka i šap (FMD). U "Službenom glasniku" je juče objavljeno da danas stupa na snagu Naredba o preduzimanju mera za sprečavanje unošenja ove bolesti u Srbiju, koja podrazumeva zabranu uvoza životinja, mesa, prerađevina, mleka, pa čak i hrane za kućne ljubimce.
Naredba se odnosi se i na pošiljke živih domaćih goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara koje se kreću preko zemalja u kojima postoji sumnja ili je potvrđena bolest.
Ministarstvo poljoprivrede je povodom pojave zarazne bolesti slinavka i šap u Nemačkoj, danas saopštilo da na teritoriji naše zemlje ne postoji nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj ove bolesti.
Slinavka i šap je virusna i veoma zarazna bolest koja pogađa papkare, u koje spadaju goveda, svinje, ovce i koze, uz retke slučajeve na drugim vrstama životinja i ljudima.
Kako je navedeno, zaraza ove bolesti prouzrokuje značajne ekonomske štete, zbog čega se nalazi na listi najopasnijih bolesti Svetske organizacije za zdravlje životinja.
Poslednji slučaj slinavke i šapa u Srbiji zabeležen je 1996. godine na teritoriji AP Kosovo i Metohija.
Iz Ministarstva poljoprivrede su naveli da zajedno sa Upravom za veterinu aktivno prate situaciju u drugim zemljama i da preduzimaju preventivne mere kako bi se sprečilo unošenje i širenje bolesti na teritoriji Srbije.
"Uprava za veterinu je 15. januara održala sastanak sa stručnim timovima i nadležnim institucijama koje će raditi na prevenciji i održavanju visokog nivoa obazrivosti i spremnosti za brzu reakciju u slučaju postavljanja sumnje na ovu bolest u našoj zemlji", navodi se u saopštenju resornog ministarstva.
Oni su apelovali na sve zainteresovane strane da prate uputstva nadležnih organa i da se strogo pridržavaju propisanih mera radi zaštite zdravlja životinja i sprečavanja unošenja bolesti u našu zemlju.
U skladu sa obavezama prijavljivanja zaraznih bolesti Svetskoj organizaciji za zdravlje životinja, Savezna Republika Nemačka je 10. januara obavestila o prisustvu zarazne bolesti slinavka i šap na svom području, u oblasti Brandenburg, zapadno od Berlina. Bolest je potvrđena u populaciji vodenih bivola, od kojih su tri životinje uginule.
Agroekonomski analitičar Branislav Gulan kaže za RT Balkan da meso u Srbiju uglavnom stiže iz Španije, dok iz Nemačke ne stižu velike količine na naše tržište. On ukazuje da bi pojava ove zarazne bolesti katastrofalno loše uticala na domaće stočarstvo koje je ionako godinama u krizi, kojoj je u značajnoj meri doprineo nedostatak strategije i prekomerni uvoz.
"U Srbiju je do 1. decembra prošle godine uvezeno 427.139 komada prasadi težine do 50 kilograma i to smo platili 48 miliona evra, kupili smo 42.363 tone svinjskog mesa za 143 miliona evra. Uvezli smo 61.278 tona proizvoda od mesa za 158 miliona evra. Svinjskih masnoća smo kupili 16.212 tona, za 19,6 miliona evra. To je 368 miliona evra za 11 meseci, što je znatno više u odnosu na prethodnu godinu. Živi prasići se uvoze iz Danske, a najveće količine mesa stižu iz Španije. Poređenja radi, u 2023. je uvezeno oko 30.000 tona mesa, a prošle godine 12.000 više", navodi Gulan.
On ukazuje da su neophodne mere za zaštitu domaćeg stočnog fonda.