Poruke sa foruma u Davosu: Globalizacija je mrtva, nastupa nova era "spasitelja čovečanstva"
I ove godine, kao i prethodnih, održan je skup Svetskog ekonomskog foruma (VEF) u švajcarskom gradu Davosu. Iznova su se, kao i prošlih godina, okupili šefovi vlada, banaka i velikih multinacionalnih korporacija, ekonomisti i pristalice veoma čudnog političkog programa, koga osnivač foruma Klaus Švab naziva "četvrtom industrijskom revolucijom" ili "velikim resetovanjem".
Ipak, za razliku od ranijih godina, on nije privukao veliku pažnju zapadnih medija.
Zašto? U poređenju sa prethodnim samitima, na ovom forumu osećala se nelagoda izazvana povratkom Donalda Trampa, koji je objavio rat globalizmu i dnevnom redu koji se promoviše u Davosu.
Cena "gasa slobode"
Svetski ekonomski forum je poznat i po tome što privlači medijske zvezde i poznate javne ličnosti, koje bi, prema mišljenju rukovodstva foruma, trebalo da promovišu ovu agendu, primećuje ruski geopolitičar Leonid Savin na sajtu "Geopolitika".
Ovog puta u Davosu, to je bila Melani Braun, bivša članica grupe "Spajs grls", koja je predstavljena kao jedna od "milion žena u svetu, koje su bile izložene porodičnom nasilju". Ali, njen nastup jednostavno nije vredan pomena. To je bio samo jedan iz dugog niza govora u istom duhu "prilično čudnog koktela ideja globalizma, feminizma, kapitalizma, tehnologije i neoliberalizma, začinjenog demokratskom retorikom", primećuje ruski geopolitičar. To je, preko noći, naprosto postao "svet od juče".
Uoči samita, ekonomisti i bankari predviđali su da će godina 2025. biti "godina velikih promena". To će se, izgleda, zaista i ostvariti, ali ne onako kako su to zamišljali čuveni eksperti iz Davosa.
Jedan od učesnika je primetio da će "transatlantski raskol" samo nastaviti da se produbljuje. "Američka izuzetnost" će se, tvrdi Savin, takođe nastaviti, ali sa neočekivanim obrtom: postaće mnogo skuplja.
To se, pre svega, odnosi na gas. Ako Evropljani žele da kupuju američki gas, ako su u stvari primorani da, umesto ruskog gasa, koji su dobijali po mnogo nižim, upravo bagatelnim cenama, kupuju američki, plaćaće ga mnogo skuplje. Ali, to je cena "gasa slobode".
"Pod Trampom će SAD jačati pritisak na Evropsku uniju", primećuje Savin. U svom obraćanju forumu u Davosu, Tramp je osudio "regulatore EU", koji su ciljali američke kompanije kao "oblik oporezivanja".
"Oni to ne bi trebalo da rade. Imamo veoma krupne zamerke prema politici EU", izjavio je Tramp. On je, pri tome, posebno pomenuo sudski spor koji je američka kompanija "Epl" prošle godine izgubila u Irskoj, zahtevajući, bez izvinjenja, od Irske da vrati novac.
Na ovogodišnjem forumu bilo je reči i o multilateralizmu, koja nije isto što i multipolarnost.
"Moramo zajedno da podržavamo i praktikujemo pravi multilateralizam", izjavio je jedan od učesnika.
"Multilateralizam je način da se održi svetski mir. To je 'zlatni ključ' za rešavanje poteškoća i izazova sa kojima se suočava ovaj svet", dodao je.
Termin "multilateralizam" koristila je administracija Baraka Obame i, posebno, njegova državna sekretarka Hilari Klinton. Povratak "multilateralizmu", umesto istinskoj multipolarnosti, ili jednosmernom diktatu SAD, samo potvrđuje tezu ruskog gepolitičara Aleksandra Dugina: nekad ideološki jedinstven blok SAD i EU puca po šavovima. Zapravo, Zapad nikad nije bio jedinstven blok. Zapad se sastoji od najmanje dva pola: Evrope i SAD.
Tramp je u svom drugom mandatu odustao od globalizma na "američki način".
"S vremenom se Trampov pokret razvio u posebnu ideologiju", dodaje Dugin, "a njena centralna premisa je da je globalizam propao i da njegova kriza nije izmišljotina protivnika ili propagande, već realno stanje stvari".
Uostalom, kako primećuje Savin, Kina pokušava da globalizaciju pod okriljem SAD zameni kineskom globalizacijom: "Kina to, naravno, radi suptilnije, bez pritiska ili prinude, kao što su ranije praktikovale zapadne multinacionalne korporacije".
Sindrom spasitelja čovečanstva
Na ovogodišnjem VEF-u, zabeležen je i nastup panamskog predsednika Hoze Raula Mulina, koji je ponovio da "Panamski kanal pripada Panami". Drugim rečima: SAD tu nemaju šta da traže.
Na forumu u Davosu nastupio je i Vladimir Zelenski, ali on se, dodaje Savin, nije odlikovao inovativnošću. On je jednostavno pozvao EU da produži "pomoć" Kijevu.
Nije jasno kako EU to može da uradi, naročito bez jeftinog ruskog gasa. Štaviše, EU je potvrdila da će energenti postati još skuplji, ali da će Unija biti prinuđena da ih plaća. Kako komentariše Savin: "Potrošnja će nastaviti da uništava ekonomiju. Zato izjave o 'investicionom planu EU', koji je navodno i tehnološki i 'zeleni', uopšte ne deluju uverljivo".
EU se, očigledno, nalazi u dubokoj i sve dubljoj krizi. Ovu krizu pogoršava novi kurs spoljne politike Vašingtona, kojoj je sada na čelu Tramp. Bajden je politički pokojnik.
Forum u Davosu, zaključuje Savin, a sa njim i program globalista, uprkos njihovom uticaju, nalazi se u slepoj ulici, a jedan od glavnih uzroka je pravi glavni pol zapadnog sveta – SAD.
Dobrodošli u vrli novi svet. U njemu će glavnu ulogu na Zapadu i dalje igrati SAD, koje su obolele od "mesijanskog kompleksa". U stvari, kako primećuje italijanski geopolitičar Lorenco Marija Paćini, SAD su obolele od "sindroma spasitelja čovečanstva".
Ovaj sindrom označava patološku predispoziciju da se preuzme odgovornost za "dobrobit" drugih, na štetu sopstvenog psihičkog i emocionalnog zdravlja. A on ne pogađa samo Amerikance, dodaje Paćini: "Američki mesijanizam ima jednu posebno ozloglašenu osobinu", tvrdi italijanski gepolitičar, "što postaje sve očiglednije na početku drugog Trampovog mandata".
Čak i kada je to protiv želja onog koji se, navodno, spasava. Čak i kada on ne zahteva spoljnu "pomoć", ili nije spreman da se promeni. Ali, moraće. To je, jednostavno, logika istorije. Ptico, ili jedi ili umri.