Odluka Kine da uvede uzvratne carine na tečni prirodni gas (LNG) uvezen iz SAD izazvaće (gadan) "razvod" najvećeg svetskog kupca i najvećeg svetskog prodavca super-ohlađenog goriva.
Peking je najavio namete od 15 odsto na američki gas ubrzo pošto je predsednik SAD Donald Tramp uveo carinu na robu iz Kine. Kako podseća "Blumberg", Kina je prošle godine uvezla oko šest odsto svog LNG-a iz SAD.
Taj potez će verovatno podstaći kineske kupce koji imaju dugoročne ugovore sa američkim kompanijama da preprodaju svoje pošiljke uvoznicima na drugim mestima. Uvoznici LNG-a u zemlji već su pretovarili veliki deo svojih američkih zaliha na druga tržišta, poput Evrope, gde su cene atraktivnije.
Kineski kupci LNG-a već se raspituju među kolegama u Aziji i Evropi o razmeni dodatnih američkih pošiljki za teret iz drugih zemalja, piše "Blumberg", pozivajući se na trgovce.
Poremećaj trgovinskih tokova "mogao bi da podigne cene svuda", rekao je Saul Kavonić, energetski analitičar u MST-u.
Malo je verovatno da će kineske firme potpisati nove dugoročne ugovore sa američkim kompanijama sve dok trgovinske tenzije ostaju visoke. Ovo je loša vest za one američke izvoznike koji moraju da privuku kupce pre nego što obezbede neophodna finansijska sredstva za početak izgradnje.
U međuvremenu, Kina je podnela zvaničnu žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji zbog američkih carina.
Kako je saopštilo Ministarstvo trgovine Kine, žalba je podneta kako bi se zaštitila "legitimna prava i interesi" Kine.
Kina je optužila američke vlasti za "zlonamerne akcije" i tvrdi da su uvedene carine "jednostrane i nepravedne".
Kineska carinska komisija saopštila je da američko uvođenje carina predstavlja ozbiljno kršenje pravila Svetske trgovinske organizacije, ne rešava unutrašnje probleme SAD i podriva normalnu ekonomsku i trgovinsku saradnju između Kine i SAD.