Promet u prodavnicama u regionu je prepolovljen prošlog petka, kada su udruženja potrošača pozvala građane da bojkotuju trgovinske lance. Poreska uprava Severne Makedonije je objavila da je zabeležen pad prometa od 46,59 odsto, u Hrvatskoj 53 odsto, a u Crnoj Gori čak 56,14 odsto. Iz Poreske uprave Srbije su naveli da je u petak 31. januara godine broj izdatih fiskalnih računa bio 865.758, što je 292.227 manje u odnosu na prethodni dan i 237.401 manje nego 17. januara.
Poreska uprava Srbije je danas objavila podatke o prometu u pet trgovinskih lanaca, "Delez", "Merkator", "Univereksport", DIS i "Lidl", koje su potrošači bojkotovali prošlog petka na poziv Udruženja "Efektiva".
Pozivajući se na Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji, Poreska uprava Srbije objavila je kumulativne podatke o prometu u tih pet trgovinskih lanaca zajedno.
"Trgovinski lanci su tog dana bili prazni. Dobio sam neformalne podatke od zaposlenih u nekoliko radnji, da su pazari bili upola manji u odnosu na prethodne dane. Siguran sam da je od 30 i 50 odsto je promet bio manji u ovim trgovinskim lancima, na osnovu nezvaničnih informacija koje su stigle do nas i na uzorku koji svakako nije relevantan", kaže Dejan Gavrilović, predsednik Udruženja "Efektiva".
On napominje da je na osnovu broja računa, pad prometa u odnosu na prethodni petak, 17. januar bio 21,5 odsto, ali da taj podatak treba uzeti sa rezervom, jer "ne pokazuje pravu sliku".
"Broj fiskalnih računa u ovom slučaju nije relevantan podatak, jer ne pokazuje realan efekat bojkota. Kada bismo imali ukupan promet tog dana i prethodnog petka videli bismo koliki je pad u vrednosti prodate robe. Možda su u danu bojkota ljudi odlazili po flašicu vode i hleb, umesto da su napunili kolica, tako da je važan ukupan promet u tim prodavnicama, a ne broj računa", kaže Gavrilović.
Iz "Efektive" poručuju da sledi nastavak borbe za niže cene hrane i da će narednih dana objaviti u kojoj formi će bojkot biti realizovan.