Građani, fizička i pravna lica, kao i preduzetnici, imaju rok za plaćanje prve rate poreza na imovinu za 2025. godinu do petka, 14. februara. Iz Uprave za javne prihode upozoravaju da kašnjenje može doneti visoke kamate i kazne.
Iznos prve uplate u ovoj godini izjednačen je sa iznosom koji je plaćen u poslednjem kvartalu 2024. godine. Nakon što Poreska uprava dostavi nova rešenja, građani će imati rok od 15 dana da izmire eventualnu razliku između uplaćenog akontacionog iznosa i stvarne poreske obaveze.
Ukoliko poreski obveznici ne prime rešenje na vreme, preporučuje se da prvu ratu plate u istom iznosu kao poslednju iz 2024. godine, kako bi izbegli zatezne kamate.
Osim zatezne kamate od 16,5 odsto na godišnjem nivou, fizička lica koja ne plate porez na vreme mogu biti sankcionisana novčanom kaznom od 5.000 dinara. Ukoliko dugovanje postane dugoročan problem, poreske vlasti mogu pokrenuti postupak prinudne naplate, što može uključivati i blokadu računa dužnika.
Pored toga, ukoliko se izbegavanje plaćanja poreza utvrdi kao prekršaj obveznici mogu biti kažnjeni iznosom do 50 odsto utvrđenog poreza, ali ne manje od 5.000 dinara.
Veći porez u Beogradu i Novom Sadu
Od 1. januara 2025. godine obveznici u Beogradu i Novom Sadu će plaćati veći porez na imovinu, s obzirom na to da su gradske vlasti usvojile nova poreska rešenja sa višim osnovicama, piše "Biznis".
Gradsko veće Novog Sada povećalo je prosečne cene kvadrata nekretnina na osnovu kojih se obračunava porez.
U prvoj zoni, koja obuhvata najatraktivnije delove grada poput Limana, Starog grada i Žitnog trga, porez na stanove će se obračunavati prema prosečnoj ceni kvadrata od 127.920 dinara, dok je prošle godine bila 110.326 dinara. Cena kvadrata kuće za stanovanje porasla je na 107.980 dinara, dok će garaže i pomoćni objekti biti oporezovani po osnovici od 63.810 dinara.
U drugoj i trećoj zoni Novog Sada porez će takođe biti veći, sa prosečnim cenama kvadrata za stanove koje sada iznose 112.560 dinara u drugoj zoni i 60.765 dinara u trećoj zoni.
Slična situacija je i u Beogradu, gde su gradske vlasti usvojile nacrt nove odluke o porezu.
U prvoj, ekstra poslovnoj zoni, koja obuhvata strogi centar grada, prosečna cena kvadrata stana sada umesto 236.934 dinara iznosi 252.050 dinara, dok je cena kvadrata kuće skočila na 208.013 dinara.
U prvoj zoni koja obuhvata Dedinje i određene delove Čukarice, prosečna cena kvadrata za stanove sada je 261.418 dinara, dok je porez na kuće za stanovanje obračunat prema osnovici od 237.672 dinara po kvadratu.
U drugoj zoni, koja obuhvata delove Zemuna, Novog Beograda i okoline aerodroma, prosečna cena kvadrata stana iznosiće 178.911 dinara, dok je za kuće cena 149.626 dinara.
U trećoj zoni, gde spadaju rubni delovi grada, prosečna cena kvadrata stana sada je 129.982 dinara, dok je za kuće obračunata cena 100.795 dinara.
Kako umanjiti poreske obaveze?
Poreski obveznici imaju nekoliko opcija za smanjenje iznosa poreza na imovinu, a jedan od njih je amortizacija nepokretnosti. Na ovaj način porez na imovinu može biti umanjen do 40 odsto ukupne vrednosti nekretnine kroz obračun amortizacije. Ovo umanjenje zavisi od odluke lokalnih vlasti i primenjuje se proporcionalno na godišnjem nivou.
Građani koji stanuju u nekretnini koja je u njihovom vlasništvu mogu ostvariti poreski kredit do 50 odsto iznosa poreza, a maksimalno 20.000 dinara godišnje.
Porez na stanove i kuće površine do 60 kvadratnih metara, koji nisu na građevinskom zemljištu i ne izdaju se u zakup, može biti smanjen za 75 odsto ukoliko u njima žive samo stariji od 65 godina.