Godinu na izmaku u Sjedinjenim Državama obeležila su 374 radnička štrajka, čak 39 odsto više u odnosu na 2021. godinu, podaci su istraživanja koje svake godine objavljuje američki Univerzitet Kornel.
Gnevni zbog uslova rada tokom pandemije korona virusa i inflacije koja uzima maha, štrajkovali su zaposleni u različitim granama, od obrazovanja, preko zdravstva, do medija.
Pojedini su se okrenuli sidikalnim protestima, poput radnika Starbaksa, sa jednim zahtevom - da dobiju veće plate. Međutim, uz inflaciju u porastu, poslodavci u mnogim slučajevima nisu bili raspoloženi da daju tražena.
Na štrajk nisu bili imuni ni akademski radnici Univerziteta u Kaliforniji, koji su se tokom prethodnog vikenda izborili za povišicu od čak 55 odsto.
Ocenjuje se da su radnici u SAD stekli više moći usled niske stope nezaposlenosti i nedostatka radne snage.
Džoni Kalas, direktor projekta koji prati aktivnost radnika u SAD, naglašava da je većina bila usredsređena na zdravlje, bezbednost i manjak zaposlenih, pogotovo medicinskih sestara.
"Jasno je šta je bila tačka pucanja za zdravstvene radnike koji su prošli kroz globalnu pandemiju, ali je evidentno "pregorevanje" na poslu primetno i u sektoru hotelijerstva i ugostiteljstva", navodi Kalas.
Ana Avendanjo, profesorka prava specijalizovana za tržište rada, naglašava da su ljudi uvideli da aktivizam, čak i u poslovnom okruženju, donosi napredak.
Primetno je da su štrajkovi bili u porastu i pre pandemije, dostigavši sedamnaestogodišnji vrhunac u 2019. godini.
Prema Kornelu, oko 78.000 radnika je dalo otkaz u prvoj polovini 2022. godine, u poređenju sa 26.500 u prvoj polovini 2021. godine.
Predikcije pokazuju da će i sledeća godina biti u znaku protesta radnika, jer se očekuje da ugovori 350.000 radnika u najvećoj svetskoj kompaniji za dostavu pošiljki isteknu, a pitanje je da li će pregovori oko novih ugovora biti uspešni.