![Evropska tržišta pogođena strahom od trgovinskog rata, cena nafte skače](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a09bb236ad5c2b3e0da18d.jpg)
"Dan uveče" o odnosu SAD i EU: Evropa je Rusiji pretila praznom puškom i to joj se vraća
!["Dan uveče" o odnosu SAD i EU: Evropa je Rusiji pretila praznom puškom i to joj se vraća](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67abacc81418b0ef30059b01.jpg)
Donald Tramp želi da ojača američku privredu, a carinski rat postaje jedna od najvažnijih tema u Evropskoj uniji, koju po svemu sudeći čeka novi ekonomski kolaps. Ruski predsednika Vladimir Putin poručio je saveznicima Amerike da će "brzo doći na noge svom gospodaru", a njegovu izjavu je na svojoj društvenoj mreži podelio i sam američki predsednik. Putinovi komentari usledili su nakon što je Tramp šokirao Kanadu i Meksiko pretnjama da će im uvesti carine od 25 odsto, uz povećanje carina na kinesku robu od 10 odsto.
![Evropska tržišta pogođena strahom od trgovinskog rata, cena nafte skače](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a09bb236ad5c2b3e0da18d.jpg)
Tramp je uveo carine od 25 odsto na sav čelik i aluminijum koji se uvozi u SAD. Međutim, posledice Trampove odluke, odnosno, ekonomsko slabljenje Evrope i, kako je Putin rekao, spuštanje Brisela na kolena, tekovine su i njegovog prethodnika, Džozefa Bajdena. Posrnuće privrede Nemačke, nekadašnjeg motora Evrope, u velikoj meri je postignuto presecanjem toka ruskog gasa, uključujući i sabotažu Severnog toka, za koju je čuveni novinar Simor Herš okrivio upravo Bajdenovu administraciju.
EU je ekonomski bolesnik, pucala je sebi u nogu
Profesor na Ekonomskom fakultetu Ljubodrag Savić je u emisiji "Dan uveče" RT Balkan rekao da je EU dugo smatrana ravnopravnim partnerom SAD, iako to nije bila ni ekonomski, ni politički, i da su je u Srbiji pogotovo doživljavali kao "svetu kravu".
"Sada je Putin rekao nešto što je tačno i što on misli, za razliku od Evropljana, koji nekad ne znaju ni šta govore, ni šta misle i "nikad ne možeš da ih razumeš do kraja. Očigledno da je Tramp odlučio da u dva smera vodi svoju politiku - ka Kini i ka Rusiji. Evropska unija je za njega, nešto što je odavno završeno. A EU se, nažalost, namestila da je u ovom 'četvorouglu' najlošiji kamen temeljac. Ona je praktično u ovom trenutku jedna civilizacija koja je ekonomski bolesnik", rekao je Ljubodrag Savić.
Profesor je istakao primer Nemačke, koja je bila najbogatija u EU, a danas je neko ko je "senka Nemačke od pre deset godina". On je podsetio da su oni "sami sebi pucali u nogu".
"Ne znam da li ih je neko nagovarao, da li nisu dobro razumeli svetsku politiku, da li su mislili da će Rusija da bankrotira, najpre u ekonomskom, a onda i u vojnom smislu, da propadne, pa su sebi dali luksuz da mogu tako da se ponašaju. Oni su se odrekli jeftinog ruskog gasa i nafte i ogromnog ruskog tržišta i stranih direktnih investicija, a nikako nisu smeli to da rade", kazao je profesor.
On je naveo da je "Mercedes" jednu od prvih fabrika u Istočnoj Evropi otvorio u Moskvi.
"Rusija je bila uvaženi prijatelj Nemačke. Kola su po Zapad krenula nizbrdo posle Minhenske konferencije, 2009. na kojoj je Putin sve lepo rekao i predvideo, ali EU jedina nije razumela, nego je praktično ostatku sveta, a posebno Rusiji 'pretila praznom puškom' i sada im se to vraća", kazao je Ljubodrag Savić.
Ivanović: Carine bi mogle da izazovu lančanu reakciju
Publicista Igor Ivanović je ukazao da se carine uvode kada je potrebno da zaštitite sopstvenu proizvodnju i privredu i da su one generalno najčešće zdrav metod, ali da problem nastaje ukoliko to može da izazove lančanu reakciju, diplomatskim ili bilo kojim drugim putem u političkim odnosima sa onim državama na koje se te tarife odnose.
"Amerika je još dovoljno moćna da može da vodi takvu politiku. Manje države ne bi mogle da se kockaju na taj način, jer bi, ono što na jednom mestu dobiju, na drugom drastično izgubili. Možda nije pravi termin, da li Amerika može da se obogati, ali činjenica je da već od Niksonove ere, kada je ukinuta 'zlatna podloga' u monetarnoj politici, u odnosu na dolar, pa i kasnije kada je ukinuta količina robe u odnosu na dolar, mi živimo u civilizaciji u kojoj se nekritički, štampaju dolari, koji su u stvari 'virtuelni' i elektronski, a to neprestano povećanje novčane mase, negde mora da proizvede inflaciju", kazao je Ivanović.
On je objasnio da, što je dolar manje uticajan u svetu, kao najbolji američki proizvod, to će biti veća inflacija unutar Kolektivnog zapada. Ivanović smatra da je u svetu tome problematično za Trampa ključni izazov kako da se proizvodnja vrati u SAD, jer je on "realni biznismen i hoće da Amerika ponovo proizvodi".
"Odgovorne države su u stanju da imaju i manji profit, ali da zaposle svoje ljude, jer čovek koji ima posao ima smisao. Posao je mnogo više do zarade kojom treba da se kupi osnovni proizvod. Tramp je političar konzervativne poslovne orijentacije. Pitanje je da li je uopšte moguće vratiti taj zamajac, jer koliko vidimo niko ništa ne proizvodi unutar Kolektivnog zapada, ako baš ne mroa. Na drugom planu takva politika mora da poveća imigraciju, jer niko neće da radi nepopularne, prljave, poslove i uopšte nije pitanje koliko će biti plaćen", rekao je Ivanović.
Gost emisije "Dan uveče" je objasnio da potom dolazi do duple kulturne prekompozicije unutar tih država.
"Imate masu ljudi koji postaju kao neki biznismeni, a zapravo nemaju zanimanje, to je tzv. nacija akcionara, koja bi trebalo da živi samo od dividende. Drugi kontekst je bitna promena unutrašnje kulture, nekritičkim uvozom migranata koji su po svemu različiti, od verskih, uverenja, tradicije, različite običajnosti, u krajnjem slučaju različite estetike", rekao je Ivanović.
Na pitanje da li Tramp može da vrati Ameriku svojoj izvornoj politici, on je rekao da su Trampove šanse sigurno mnogo veće da to uradi u odnosu an mogućnosti Evropske unije.
"Amerika ima taj potencijal, ona je jedno ostrvo i čini mi se da ovog puta ima vođstvo koje će smeti to da ostvari. Problem u Evropi je što ona nema vođstvo, ona je samo skup država, od kojih ni ti lideri u matičnim državama , koje bi trebalo da budu velike, nemaju autoritet i ugled, istakao je Ivanović.
Savić je ukazao da sa carina treba biti oprezan, jer su one kao bumerang.
"Ako uvedete carinu na kinesku robu, to će Kina isto uraditi prema vama. To što su povećali cenu kineske robe na američkom tržištu pogađa najviše siromašno stanovništvo, a koncept Republikanaca jeste da se smanjuju porezi, ali nema socijalnih davanja. Za razliku od njih, Demokrate obrnuto, povećavaju poreze i onda imaju ozbiljnu socijalnu politiku. Sada je na vlasti amdinistracija koja primenjuje taj koncept. To znači da će tvoj narod, barem onaj siromašniji deo lošije živeti", objasnio je profesor Savić.
On je naveo da bi u ekonomskom smislu moglo biti značajno to što s očekuje da će Nemci i Kinezi seliti proizvodnju u SAD, da bi izbegli carine.
"Evropski biznismeni se ne sele više u Kinu, već idu u Ameriku, jer imaju ogromno tržište i kupovnu moć, što u Evropi više nemaju, a kada tamo presele proizvodnju, neće plaćati carine. U tom kontekstu Trampovi potezi imaju smisla, jer će privući strane investitore. Do sada je Amerika bila najveći strani investitor u svetu, a sada će sigurno i bogati Kinezi dolaziti da otvaraju fabrike. To će svakako biti bolje za biznis, biće bolje bogatim ljudima, ali neće biti bolje američkim građanima. Oni će živeti gore", ukazao je Savić.