![Ponavljanje je majka... gluposti? EU opet pokušava da zaustavi rusku "flotu iz senke"](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a9bc2db67e6db4710ce1a3.jpg)
EU razmatra ograničenje cene gasa
![EU razmatra ograničenje cene gasa](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67acaa8754061461000f75e8.jpg)
Lideri EU razmatraju uvođenje ograničenja cena prirodnog gasa, koje su nedavno dostigle rekordne nivoe. Industrijske grupe, međutim, upozoravaju da bi takva mera mogla da poremeti stabilnost tržišta i sigurnost snabdevanja.
Poslednjih nedelja, cene gasa u EU su skočile, sa Holandskim fondom za prenos titula (TTF), evropskim standardom, koji je u utorak dostigao dvogodišnji maksimum od 59 evra (61 dolar) po megavat-satu. Ovo se pripisuje talasu hladnog vremena, smanjenoj proizvodnji obnovljive energije i zabrinutosti za snabdevanje.
Cene gasa su takođe tri do četiri puta skuplje nego u SAD, što predstavlja dodatni problem već slabo konkurentnim evropskim kompanijama.
Na vrhuncu energetske krize 2022. godine, EU je uvela mehanizam ograničenja cena sa ciljem TTF-a od 180 evra po megavat-satu, ali ta mera nikada nije primenjena.
U izveštaju o konkurentnosti EU, bivši predsednik Evropske centralne banke Mario Dragi prošle godine je predložio "dinamično ograničenje", za koje je tvrdio da bi moglo da obeshrabri špekulacije na spot tržištu. On je rekao da bi se takav mehanizam mogao koristiti kada se cene energenata u EU značajno razlikuju od globalnih stopa.
"Detaljno proučavamo Dragijeve preporuke o ovom konkretnom pitanju", rekao je anonimni zvaničnik EU za "Fajnenšel tajms". Iako su rasprave još u ranoj fazi, izvori su rekli da bi pozitivna odluka mogla biti objavljena sledećeg meseca kao deo strategije Brisela za jačanje teške industrije EU.
Međutim, trgovci gasom su izrazili svoje protivljenje predlogu u pismu predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen i upozorili da bi ograničenje cena "moglo imati dalekosežne negativne posledice po stabilnost evropskih energetskih tržišta", jer bi se dobavljači mogli okrenuti trgovcima van EU.
Dvojica visokih zvaničnika bloka rekli su da će planovi takođe uključivati mere za sprečavanje trgovaca da povećaju cene gasa tokom leta, dok evropske zemlje prave zalihe goriva uoči sledeće zime.
Jedan diplomata EU rekao je da će neke zemlje članice verovatno "oklevati" da ograniče cene. Nemačka i Holandija bile su među zemljama koje su se protivile prethodnom ograničenju cena.
Svaka intervencija bi takođe mogla da izbegne pokušaje EU da izbegnu Trampove carine. Američki predsednik ostavio je Briselu mogućnost da izbegnu takse kupovinom još više LNG od SAD.
Spot tržište gasa u EU trebalo je da stvori fleksibilniji sistem određivanja cena koji će se bolje prilagođavati fluktacijama ponude i potražnje. Zemlje dobavljači su dugo upozoravale da bi zamena dugoročnih ugovora promenljivim cenama povećala volatilnost tržišta. Rusija, istorijski veliki snabdevač EU gasom, bila je značajan kritičar te politike.
EU se obavezala da će postepeno ukinuti ruske isporuke kao odgovor na eskalaciju ukrajinskog sukoba 2022. godine, tvrdeći da Moskva koristi svoje energente kao "oružje" protiv evropskih potrošača. Shodno tome, blok se okrenuo uvozu skupljeg tečnog prirodnog gasa (LNG) iz zemalja kao što su SAD i Norveška, što je doprinelo rastu troškova energije.