Ekonomija

Moralisti iz Britanije: "Ne kupujte proizvode koji se prodaju u Rusiji"

Agencija za moralni rejting (MRA) sa sedištem u Velikoj Britaniji sastavila je listu proizvoda i kompanija koje će bojkotovati ove zime
Moralisti iz Britanije: "Ne kupujte proizvode koji se prodaju u Rusiji"www.globallookpress.com © Maksim Konstantinov/Global Look Press

Uprkos obećanjima da će napustiti rusko tržište nakon početka specijalne vojne operacije u Ukrajini, brojne zapadne kompanije ostale su u Rusiji, a mnoge su se tek delimično povukle s tamošnjeg tržišta, čekajući trenutak za eventualni povratak.

Kako bi sprečila da te "neodgovorne" kompanije plaćaju porez Ruskoj Federaciji i time podržavaju njenu ekonomiju,  Agencija za moralni rejting (MRA) sa sedištem u Velikoj Britaniji sastavila je listu proizvoda i kompanija koje će bojkotovati ove zime, piše "Brisel tajms".

"Nemojte jesti božićne proizvode koji plaćaju rat u Ukrajini na Božić. Nemoralni artikal neće biti baš ukusan ako zatvorite oči i razmislite o povezanosti njegovog vlasnika s ratom u Ukrajini", upozorio je osnivač MRA Mark Dikson.

MRA je od preko 1.000 "nemoralnih proizvoda" izdvojila 59 najvećih i najgorih koje kupci ove zime treba da bojkotuju. Ova organizacija rangira kompanije na osnovu indeksa "moralnih troškova" – prema brzini izlaska iz Rusije, njihovim izjavama nakon početka rata, te njihovom uticaju na rusku ekonomiju.

Prvih pet kompanija na MRA rang-listi su kineski maloprodajni konglomerat "Alibaba", farmaceutska kompanija "Džonson & Džonson", multinacionalna prehrambena kompanija "Nestle", kineski računarski magnat "Lenovo" i britanski "Unilever".

Njihovi proizvodi su npr. neskvik, nespreso kafa, čokoladice kitket, sladoledi hagen daz i ben & džeri  itd.

MRA tvrdi da je recimo japanska kompanija "Soni" samo zaustavila svoje poslovanje u Rusiji, dok je Rojters otkrio da "Pepsi" proizvodi i prodaje robu u Rusiji od avgusta ove godine.

Strane kompanije koje su odbile da napuste rusko tržište zapošljavaju oko 700.000 ljudi u Rusiji i kontrolišu oko 141 milijardu dolara imovine u zemlji.

image