Zamenik generalnog direktora Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Hua Liu obavestio je Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Republike Srbije da je ta agencija spremna da pruži svu neophodnu podršku srpskim institucijama u njihovim naporima ka izgradnji nacionalnih kapaciteta i unapređenju nuklearnog znanja za razvoj energetike, saopštio je danas Srbatom.
Kako je navedeno, pomoć IAEA biće realizovana u različitim srodnim oblastima, kroz tekuće regionalne i međuregionalne projekte tehničke podrške, među kojima su i jačanje kapaciteta obrazovnih ustanova za održivo korišćenje nuklearne tehnologije, uspostavljanje i unapređenje nacionalnog pravnog okvira, podrška državama koje uvode ili proširuju programe nuklearne energije kako bi razvile nacionalnu infrastrukturu za sigurno sprovođenje nuklearno-energetskog programa.
Hua Liu je dodao i da pored podrške kroz regionalne i međuregionalne projekte, IAEA kao značajan instrument u pružanju ciljane i široke podrške razvoju nuklearno-energetskog programa vidi razvoj nacionalnog projekta tehničke podrške.
Podsetimo, posle 35 godina Srbija je ukinula moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana, što znači da je naša zemlja napravila nagli zaokret i da bi mogla započeti dugu i skupu proceduru za izgradnju nuklearke na svojoj teritoriji. Zakon o energetici, koji je otvorio vrata i za razvoj nuklearne energije, je zbog gužve u Skupštini Srbije, usvojen bez rasprave, pa su građani ostali uskraćeni za detalje o tome kako zakonodavac zamišlja uvođenje nuklearne energije, kao i šta eventualno opozicija vidi kao mane ovog propisa.
U 32 zemlje u svetu ima 438 nuklearnih elektrana, a najviše iskustva u ovoj oblasti energetike imaju Rusija i Francuska, ali se ovoj trci poslednjih godina užurbano priključuje i Kina.