
Bajatović otkrio šta piše u dokumentu o sankcijama NIS-u i da li će Srbija dobiti produžetke od SAD

Generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović je izjavio da očekuje da će biti produžen rok za uvođenje američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije, kao i da se može očekivati odlaganje i na više od 30 dana, pa čak i 90 dana. U ponoć, odnosno sutra u 6 sati ujutro po našem vremenu ističe rok za primenu američkih sankcija NIS-u zbog ruskog vlasništva. Prvobitno je NIS tražio odlaganje na tri meseca, a vašingtonska administracija ih prolongirala samo na mesec dana.

"Danas će biti poslednji razgovor advokata NIS-a. Vlada Srbije je uputila pismo, ponovo nas je podržala i mađarska vlada, kao i 'Janaf'. Čekamo sutra ujutru u šest sati, kada ćemo znati sve", kazao je Bajatović.
Predsednik Aleksandar Vučić je juče rekao da u pregovorima nema nikakve promene u američkom stavu i da ne očekuje dogovor u poslednji čas.
"Vučić je rekao da ne veruje u to. On je čovek državnik i verovatno ne priča ništa napamet iz prostog razloga što su ovo političke sankcije", kazao je generalni direktor "Srbijagasa" za RTS.
On je podsetio da je Srbija već dobila jedno odlaganje i da je formalno gledano promenjena vlasnička struktura NIS-a i da je smanjen udeo "Gasproma" u kompaniji. Bajatović je objasnio da su sankcije trenutno jedan od najvećih izazova za naftnu industriju, ali da su u toku napori da se dođe do povoljnog rešenja.
"NIS nije bio u bilo kakvom faulu, već je ovo bio potez Bajdenove administracije, ne samo da oteža Srbiji, već i mnogim drugim kompanijama, da bi se navodno smanjili prihodi Rusije za rat. Moram da istaknem da je NIS najveći deo svojih prihoda, čak 95 odsto, reinvestirao u Srbiji. Imamo jednu od najvećih rafinerija u jugoistočnoj Evropi, imamo firmu koja ima dobre bilanse i koja je dobro vođena i to moramo da znamo", istakao je Bajatović.
"Gaspromnjeft", koji je držao 50 odsto akcija i bio većinski vlasnik, prebacio je svojih 5,15 odsto udela u vlasništvo "Gasproma", tako da ta kompanija, koja nije pod zapadnim sankcijama, sada ima 11,3 odsto udela, a "Gaspromnjeft" sa 44,85 odsto više nije većinski vlasnik.
"Majka kompanija, 'Gasprom', je sada na 11 posto, država ima oko 30 odsto, a mali akcionari imaju ostatak. Ako to tako gledate i čitate OFAK-ov dokument, tamo piše da na 50 odsto vlasništva 'Gaspromnjefta', kao i 'Gasproma' imate sankcije, a za manje od toga nemate sankcije. Prema tome, ako NIS nije imao faul, ovo bi trebalo da bude dovoljno. Ali, nisam potpuno siguran, jer su ovo političke sankcije. Pravno gledano, kada čitate dokument, trebalo bi da je to dovoljno", ukazao je Bajatović.
On je rekao da je Srbija tražila da sankcije budu odložene 30 do 60 dana.
Ukazao je da je i ponašanje banaka, pred drugi "dan D", drugačije nego prošli put i da i to nešto znači.
"Banke su sada mnogo manje nervozne nego prošli put kada je trebalo da budu uvedene sankcije. Kapital svašta nešto zna. On govori sam po sebi i kad ne priča ništa a sada su banke mnogo manje nervozne. Prošlog puta, sećate se, bilo je veoma važno pitanje da li ćete moći da gorivo platite vizom, masterkardom ili samo dinom u domaćem prometu", naveo je Bajatović.
Ocenio je da je za Srbiju u celoj priči oko NIS-a najvažnije da ima rafineriju odnosno prerađivača nafte u derivate na svojoj teritoriji jer se tako, kako je rekao, čuva i energetska bezbednost zemlje i sama zemlja.
Ocenio je da će u narednom periodu "ruska strana morati da bude manje tvrdoglava, srpska strana aktivnija i da će Amerikanci morati da razumeju naše argumente".
Šta ako sankcije budu uvedene?
Ukoliko se sankcije ne odlože, Bajatović ističe da će u Srbiji biti dovoljno nafte i goriva. NIS je, kako je najavio, dobro snabdeven, ali problem može nastati ako se rafinerije ne održavaju na maksimalnom kapacitetu. U tom slučaju, zalihe bi se brže istrošile.
"Mi imamo dovoljno zaliha za oko 200 dana u skladu sa rezervama koje su na raspolaganju", rekao je Bajatović.
Direktor "Srbijagasa" kaže da, ako sankcije budu uvedene, situacija će biti ozbiljna, ali ne i katastrofalna, jer će država kontrolisati cenu goriva i izbegavati inflaciju koja bi mogla dodatno pogoršati ekonomsku situaciju u Srbiji. Bajatović je najavio da će u tom slučaju Srbija koristiti devizne rezerve Narodne banke Srbije kako bi nastavio uvoz naftnih derivata.
"Jedan od najvažnijih koraka u rešavanju ovog problema je izrada akcionog plana koji će definisati mere koje će Srbija preduzeti u slučaju da se ipak sankcije primene. Najbolji scenario bi bio da se dobije odlaganje od mesec dana do tri meseca, a za to će biti potrebna aktivna uloga srpske vlade i kontinuirani razgovori sa Rusijom i Amerikom", kazao je Bajatović.
On je najavio da će, ukoliko se sankcije uvedu, Srbija učiniti sve da osigura stabilnost energetskog tržišta. Dok se situacija ne razjasni, Bajatović je uverio javnost da će država nastaviti da kontroliše cene goriva kako bi izbegla inflaciju i ekonomske probleme u zemlji.
"Naša prva obaveza je da zadržimo kontrolu nad cenama i da sprečimo bilo kakve negativne efekte za ekonomiju", zaključio je Bajatović.