
Opet odluka u fotofinišu: SAD odložile sankcije NIS-u

Srbija je dobila nove profužetke. Stupanje na snagu sankcija u punom obimu koje je Naftnoj industriji Srbije (NIS) uvelo Ministarstvo finansija SAD odloženo je za još 30 dana, objavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
"Uspeli smo!Dobili smo 30 dana odlaganja za NIS. Hvala svim ljudima u Srbiji koji su se borili i hvala američkim partnerima na razumevanju. Sačuvali smo stabilnost, vrađamo Srbiju na puteve uspeha", objavio je Vučić na svom profilu na Instagramu.
NIS je 19. marta podneo zahtev za uklanjanje kompanije sa SDN liste i novi zahtev za produženje specijalne licence, koja je izdata 26. februara. Vlada Srbije je, takođe, uputila pismo administraciji američkog predsednika Donalda Trampa, u kojem je podržala zahtev NIS-a. Rok od 30 dana, za koliko je prvi put odložena primena sankcija isticao je sutra ujutro.
Podsetimo, Sjedinjene Američke Države su 10. januara uvele sankcije "Gaspromnjeftu" i njenim podružnicama, kojima, između ostalog, pripada i Naftna industrija Srbije. Kompanija "Gaspromnjeft" je tada bila vlasnik 50 odsto akcijskog kapitala NIS-a, "Gasprom" 6,15 odsto, 29,87 odsto akcija posedovala je Republika Srbija, dok je ostatak pripadao manjinskim akcionarima. Trebalo je da sankcije stupe na snagu 27. februara, ali su tada prvi put odložene, za 30 dana.
Jedan od ključnih koraka koje je NIS u međuvremenu preduzeo kako bi izašao u susret međunarodnim zahtevima bila je promena u vlasničkoj strukturi. Amerikanci su tražili da se ruska strana u potpunosti odrekne svog udela u NIS-u. Rusi su odbili da prodaju svojih 56 odsto udela u NIS-u, ali su promenili vlasničku strukturu tako da ni "Gasprom", ni "Gaspromnjeft" sada nemaju većinski udeo u kompaniji.
Generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović je izjavio da se nada odlaganju sankcija SAD Naftnoj industriji Srbije (NIS), kako je naveo, "i do tri meseca".
Bajatović je obelodanio da u zvaničnom dokumentu ne piše da ruska kompanija mora da izađe iz NIS-a, već da se traži samo da ruska kompanija ne bude većinski vlasnik - što je ispunjeno.

"Majka kompanija, 'Gasprom', je sada na 11 posto, država ima oko 30 odsto, a mali akcionari imaju ostatak. Ako to tako gledate i čitate OFAK-ov dokument, tamo piše da na 50 odsto vlasništva 'Gaspromnjefta', kao i 'Gasproma' imate sankcije, a za manje od toga nemate sankcije. Prema tome, ako NIS nije imao faul, ovo bi trebalo da bude dovoljno. Ali, nisam potpuno siguran, jer su ovo političke sankcije. Pravno gledano, kada čitate dokument, trebalo bi da je to dovoljno", ukazao je Bajatović.
On je istakao da NIS nije bio u bilo kakvom faulu, već je ovo bio potez Bajdenove administracije, ne samo da oteža Srbiji, već i mnogim drugim kompanijama, da bi se navodno smanjili prihodi Rusije za rat.