Ekonomija

Đedović i Sijarto o naftovodu koji će nas povezati sa ruskom "Družbom"

Kod nas je završetak planiran za 2027. godinu, a na teritoriji Mađarske 2028. ali ćemo se potruditi da to bude i ranije, rekla je Dubravka Đedović Handanović
Đedović i Sijarto o naftovodu koji će nas povezati sa ruskom "Družbom"© TANJUG/ RADE PRELIĆ/

Odlučni smo da nastavimo pripremu projekta i da do kraja godine počnemo sa izgradnjom naftovoda koji će nas povezati sa ruskom "Družbom", izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, posle sastanka sa ministrom spoljnih poslova Mađarske Peterom Sijartom. On je istakao da će taj naftovod u potpunosti moći da zadovolji godišnje potrebe snabdevanja Rafinerije nafte u Pančevu.

Ministarka energetike je rekla da je privrženost tom projektu dokaz da želimo da učvrstimo saradnju i pravac snabdevanja naftom kroz Mađarsku.

"Odluka da se povežemo izgradnjom novog gasovoda se pokazala kao ispravna u prethodnom periodu i sigurna sam da će to biti i sa naftovodom. Što više možemo da se oslonimo jedni na druge, bićemo i sigurniji i bezbedniji i manje ćemo zavisiti od drugih i trećih zemalja. Kada nismo samoodrživi, da bar suzimo broj zemalja na koje se možemo oslanjati ili bar da se oslanjamo na zemlje koje su nam prijatelji", kazala je ministarka.

Ona je poručila da je alternativan novi pravac snabdevanja naftom više nego neophodan.

"Na teritoriji Srbije će naftovod biti dug 113 kilometara. Kod nas je završetak planiran za 2027. godinu, a na teritoriji Mađarske 2028. ali ćemo se potruditi da to bude i ranije", rekla je Dubravka Đedović Handanović.

Ona je podsetila da se Srbija oslanjala i na skladišta gasa u Mađarskoj i da se 2,7 miliona kubnih metara i dalje nalaze tamo. Dodala je da nastavljamo razgovore da se ta saradnja produži.

"Srbija ima plan i da proširi skladište u Banatskom dvoru i krenuli smo u taj proces. Vrlo brzo bi trebalo da počnu radovi da budu gotovi do 2027. godine", kazala je ministarka.

Ona je zahvalila Mađarskoj i ministru Sijartu zbog podrške u postupku odlaganja američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije i poručila da se "prijatelji i partneri prepoznaju u teškim vremenima".

Sijarto: Mere Brisela protiv naših interesa

Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto je izjavio da rat koji se vodi u Ukrajini stavlja i Srbiju i Mađarsku pred velike izazove, naročito što se tiče bezbednosti snabdevanja energentima. Istakao je da obe zemlje mogu da se oslone samo same na sebe, jer iz Brisela nisu dobile nikakvu pomoć.

"Mi smo sagledali te izazove i trudimo se da obezbedimo stabilno snabdevanje za naše zemlje. Vrlo često je Brisel usvajao mere koje su išle protiv naših interesa. Mere usvojene u Briselu, otežavale su naše snabdevanje energentima. To što smo uspešni u toj borbi, da očuvamo bezbednost snabdevanja, veliku ulogu ima saradnja Mađarske i Srbije. Bez te sveobuhvatne saradnje ne bismo mogli da garantujemo energetsku bezbednost naše dve zemlje", kazao je Sijarto.

On je istakao i značaj "Balkanskog toka", kojim Mađarska preko Srbije dobija ruski gas, i podsetio da su mnogi stručnjaci smatrali da ga nema smisla graditi.

"Mi smo doneli tu veoma dobru odluku i na taj način smo obezbedili svoju suverenost. Bez Balkanskog toka ne bismo mogli da obezbedimo potrebe Mađarske za gasom. Ova nova odluka, da se izgradi naftovod u suprotnom pravcu u odnosu na gas. To bi značilo da bismo obezbedili snabdevanje Srbije naftom iz pravca Mađarske", rekao je Sijarto.

On je istakao da se pokazalo da nije svaka tranzitna zemlja spremna da pokaže solidarnost u teškim situacijama i da je zato opravdano da se izgradi novi naftovod. 

"Završili smo studiju izvodljivosti, dok je Vlada Srbije usvojila Prostorni plan, tako da možemo da kažemo da su u pripremnoj fazi postignuti značajni pomaci. Do 2028. bi naftovod mogao biti u funkciji", kazao je Sijarto.

On je objasnio da će se u delu od ukrajinsko-mađarske granice raditi na povećanju kapaciteta postojećeg naftovoda, a da će se od rafinerije u Sasolombati do granice sa Srbijom graditi 190 kilometara novog gasovoda.

"Postići ćemo da ne budemo prepušteni drugima, kada je u pitanju aspekt snabdevanja gasom i naftom. Kao što Mađarska sada dobija gas preko Srbije, Srbija će dobijati naftu preko Mađarske. To nam omogućava stratešku poziciju koja će obezbediti energetsku bezbednost za obe zemlje", poručio je Sijarto.

image