
Carine i buldožer taktika: Trampov "suptilni" pristup mogao bi da izazove svetski trgovinski rat

Taktika američkog predsednika Donalda Trampa u političkim i ekonomskim pitanjima je veoma slična i jednaka je upotrebi čekića za problem koji zahteva nijanse, rekao je za RT finansijski analitičar Henri Džonston nakon što je Tramp predstavio svoje "recipročne" carine.
"Mislim da postoji veoma interesantna paralela između Trampovog pristupa sukobu u Ukrajini i onoga što on radi ekonomski. A to je da pokušava da se pozabavi veoma duboko ukorenjenim, dugogodišnjim problemima brzim jednostranim i agresivnim merama", rekao je analitičar za RT i istakao: "I u oba slučaja njegova veoma primitivna taktika ne dopire do korena problema. Ekonomski problemi koje on pokušava da reši su veoma duboko ukorenjeni. Oni su u igri već pola veka i neće biti rešeni carinama."
Tramp je predstavio tabelu recipročnih carina koje će primeniti na brojne zemlje. "Naplatićemo im otprilike polovinu onoga što su oni i naplaćivali su nama", rekao je Tramp o svom recipročnom tarifnom planu. "Dakle, tarife neće biti potpune recipročne", dodao je on.
Prema Džonstonu, u Beloj kući postoji percepcija da druge zemlje koriste SAD jer američka roba nije tako dobrodošla drugde, dok su SAD zadržale relativno otvoreno tržište.
"Trgovinski bilans svakako govori sam za sebe, ali mislim da je ovde važno razumeti da su SAD bile voljni učesnik u ovom sistemu. Koristeći dolar kao rezervnu valutu i ohrabrujući druge zemlje da stvaraju viškove dolara i zatim ih reinvestiraju u SAD, u američke obveznice, to je u suštini omogućilo SAD da finansira domaću potrošnju bez stvaranja analitičke inflacije", rekao je.

"Mislim da nije sasvim u dobroj veri tvrditi da su SAD zloupotrebljene, čak i tamo gde američka roba nema isti pristup drugim tržištima, jer je sam sistem bio veoma koristan za Sjedinjene Države", dodao je analitičar.
Plan je izazvao brzu reakciju američkih trgovinskih partnera. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je da EU ima "snažan plan" za odgovor. Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji rekao je da će Peking odgovoriti ako SAD nastave da se bave "ucenama".
"Mislim da će sigurno biti dosta napora među američkim trgovinskim partnerima da odgovore na ovo", rekao je Džonston za RT i istakao: "Mislim da će Evropska unija ovo shvatiti kao neprijateljski potez, bez sumnje, mislim da će to biti prilično bolno za EU. Mogli bismo da vidimo trgovinske ratove među saveznicima."
Otkako se vratio na funkciju u januaru, Tramp je uveo niz carina usmerenih na širok spektar uvoznih proizvoda iz EU, Kanade i Meksika, Kine. Posebno je izdvojio EU zbog onoga što on naziva nepoštenom trgovinskom praksom, uključujući visoke carine na američku robu i restriktivne regulatorne barijere koje stavljaju u nepovoljniji položaj američke kompanije.