
Ekonomska noćna mora: Evropa se priprema za poplavu kineske robe

Evropska unija priprema hitne mere zaštite od poplave jeftine robe iz Azije, koja bi mogla da pogorša već teško stanje ekonomije posle američkih carina.
Direktan uticaj carina američkog predsednika od 20 odsto na proizvode iz EU izazvao je strahove u vezi sa izgledima za proizvođače u bloku, koji su već na udaru američkih nameta na automobile i čelik.
Ozbiljnost Trampovih tarifa za ekonomije poput Kine i Vijetnama znači da je Brisel sada u stanju pripravnosti zbog priliva azijskih proizvoda poput električne robe i mašinskih uređaja koji se preusmeravaju na evropsko tržište. Komisija priprema nove tarife za hitne slučajeve kako bi odgovorila, rekli su "Fajnenšel tajmsu" evropski zvaničnici.

"Neposredni trgovinski šok u Aziji verovatno će odjeknuti u Evropi", rekao je glavni nemački ekonomista Dojče banke Robin Vinkler. Kineski proizvođači će pokušati da prodaju više svojih proizvoda u Evropi i drugde, jer se suočavaju sa "strašnim tarifnim zidom u SAD".
"Moraćemo da preduzmemo zaštitne mere za više naših industrija", rekao je visoki diplomata EU. "Veoma smo zabrinuti da će ovo biti još jedna tačka napetosti sa Kinom. Ne očekujem da će promeniti svoj model izvoza viška kapaciteta."
Diplomata je dodao da je EU već uvela carine do 35 odsto na kineska električna vozila i da je moguće da će Brisel morati da uvede "mnogo veće" na druge proizvode. To, sigurno, neće odgovarati Pekingu koji već optužuje Zapad za kršenje pravila STO i "diskriminaciju".
Ekonomija EU već je u haosu, što je posledica pandemije, pokušaja odvajanja od ruskih energenata i ranijih američkih carina, a situacija je naročito teška u Nemačkoj "motoru Evrope" gde mnogi strahuju da će ekonomija, koja već stagnira, sada početi da se skuplja.
"Najgora ekonomska noćna mora Evrope se upravo ostvarila", napisao je ING-ov globalni šef makroekonomije Karsten Brzeski u poruci klijentima.