
Spasavaj šta možeš: Velika Britanija razmatra nacionalizaciju poslednje čeličane

Britanska vlada je otvorila vrata za nacionalizaciju poslednje fabrike čelika u Velikoj Britaniji u hitnom pokušaju da ne ugasi svoje visoke peći.
Kineska kompanija "Jingje", koja je vlasnik "Britiš stilove" fabrike u Skantorpu, saopštila je da radi sa gubitkom od oko 700.000 funti (916.000 dolara) dnevno, zbog carina od 25 odsto koje je uveo američki predsednik Donald Tramp, ogromnih naknada za emisiju CO2 i visokih cena energenata u Velikoj Britaniji.
Matična kompanija fabrike je navodno odbila ponudu britanske vlade u vrednosti od 500 miliona funti da ne ugasi svoje visoke peći za proizvodnju čelika.

Proteklog vikenda, premijer Kir Starmer prekinuo je uskršnju pauzu parlamentaraca kako bi usvojili hitan zakon koji bi omogućio Velikoj Britaniji da uđe i preuzme kontrolu nad bilo kojim "čeličarskim preduzećem" koje je u opasnosti od zatvaranja. Ovakav poziv parlamentu nije se desio od Foklandskog rata 1982. godine.
"Državni sekretar može da učini bilo šta u cilju obezbeđivanja kontinuirane i bezbedne upotrebe određene imovine čeličane" u slučaju da je imovina "u opasnosti da prestane da se koristi", navodi se u zakonu usvojenom u subotu.
Starmer je rekao da je vlada uskočila da zaštiti britansku proizvodnju čelika.
Kineska kompanija za sada zadržava vlasništvo nad fabrikom, ali je nacionalizacija "verovatna opcija", rekao je ministar za poslovanje i trgovinu Džonatan Rejnolds.
Bi-Bi-Si je javio da Velika Britanija trenutno traži kompaniju za kupovinu i preuzimanje "Britiš stila".
U izjavi za britanski javni servis, Rejnolds je rekao da je tržišna vrednost poslovanja bila "u stvari nula" i da će poreski obveznici u Velikoj Britaniji morati da snose gubitke čeličane od 700.000 funti dnevno.