Ekonomija

Studija razvoja Globalnog juga: Nova finansijska arhitektura daje zemljama BRIKS-a vodeću ulogu

Eksperti su, uoči samita BRIKS-a, predstavili dve ključne komponente novog finansijskog sistema
Studija razvoja Globalnog juga: Nova finansijska arhitektura daje zemljama BRIKS-a vodeću uloguGetty © NurPhoto / Contributor

Uoči samita BRIKS-a u Brazilu u julu, kompanija "Jakov i partneri" pripremila je studiju o stvaranju nove globalne finansijske arhitekture koja će pomoći zemljama BRIKS-a i Globalnog juga da ubrzaju ekonomski rast i privuku značajne investicije za realizaciju velikih projekata.

Kako se navodi u studiji, tržišta u razvoju već čine više od 59 odsto globalnog BDP-a, a kombinovani udeo ekonomija BRIKS-a je premašio udeo članica G7.

Istovremeno, zemlje Globalnog juga i BRIKS-a suočavaju se sa investicionim deficitom koji prelazi četiri biliona američkih dolara.

"Trenutni finansijski mehanizmi više nisu dorasli zadatku. U ovim uslovima, važno je da članice BRIKS-a i zemlje Globalnog juga ne samo povećaju investicije, već i da formiraju sopstvene kanale kretanja kapitala - tehnološke, nezavisne, pogodne i zaštićene od spoljnog pritiska. Štaviše, udaljavanje od zastarelog sistema plaćanja moglo bi zemljama uštedeti do 30 milijardi dolara godišnje", primetio je Ilja Ivaninski, partner u "Jakov i partneri" i direktor Centra za poslovno obrazovanje i analitiku na Centralnom univerzitetu.

Stručnjaci su predložili dve ključne komponente novog finansijskog sistema.

Prva je decentralizovana infrastruktura za depozitarno računovodstvo i poravnanja, što omogućava zemljama BRIKS-a da direktno ulažu jedna u drugu.

Stručnjaci navode da će ovo pomoći u smanjenju transakcionih troškova, sužavanju raspona ponude i potražnje, povećanju likvidnosti i smanjenju troškova kapitala.

Druga komponenta je stvaranje multilateralne investicione platforme koja će povećati atraktivnost dugoročnih projekata.

Ona će uključivati instrumente kao što su garancije, otkup dela tranši i drugi mehanizmi za smanjenje rizika za investitore na tržištu.

Efikasnost platforme biće obezbeđena savremenim tehnologijama, a upravljanje takvim "tržištem" može se poveriti međunarodnoj organizaciji ili razvojnoj banci sa mrežom agenata u zemljama prisustva.

"Model je izgrađen na principima mešovitog finansiranja i zavisi od obima investicija. Ako operater platforme godišnje investira 10 milijardi dolara, to omogućava da privuče do 100 milijardi u ekonomiju zemalja regiona zahvaljujući multiplikatorskom efektu. Govorimo o velikim infrastrukturnim projektima u oblastima transporta, energetike, proizvodnje i ekologije", objasnio je Aleksandar Rakša, konsultant u kompaniji "Jakov i partneri".

Stručnjaci naglašavaju da su takvi mehanizmi posebno relevantni u kontekstu novih geopolitičkih turbulencija, na čijoj pozadini globalne finansijske institucije postaju sve manje neutralne i često se koriste kao instrumenti političkog pritiska.

Smanjenje zavisnosti od njih i paralelni razvoj sopstvenih rešenja je neophodan uslov za održivi rast, naglašavaju oni.

Lideri BRIKS-a prepoznali su potrebu za unapređenjem međunarodnog monetarnog i finansijskog sistema i njegove investicione komponente. Stoga je 2024. godine rukovodstvo udruženja u Kazanjskoj deklaraciji zabeležilo nameru da stvori novu investicionu platformu.

Paralelno, u okviru finansijskog puta BRIKS-a, razvija se sistem BRIKS Klir - infrastruktura za poravnanje osmišljena da postane alternativa postojećim kanalima prekograničnih poravnanja.

"Nova arhitektura ne samo da uklanja ograničenja - ona ​​daje zemljama Globalnog juga i BRIKS-u suvereni alat za razvoj. Očekujemo da će ove inicijative postati osnova dugoročnog investicionog ciklusa u kojem ekonomije u razvoju igraju vodeću, a ne služeću ulogu", dodao je Ilja Ivaninski.

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live