Ekonomija

Kad se radnici "leče" u malinjacima: Zašto poslodavci traže da država iskoreni "lažna bolovanja"

U PKS navode primer poslodavca koji je uočio trend ponavljanja povećanog odsustva zaposlenih tokom jula u vreme berbe malina, kupina i borovnica i odlučio se na kolektivni odmor u tom periodu i potpunu obustavu proizvodnje
Kad se radnici "leče" u malinjacima: Zašto poslodavci traže da država iskoreni "lažna bolovanja"Getty © Stock foto

Berba malina, kupina i borovnica, ali i uopšte sezona poljoprivrednih radova je veliki izazov za vlasnike gazdinstava, jer teško nalaze berače, ali u problemu su i poslodavci kojima stalno zaposleni radnici "beže" na bolovanje da bi radili na njivi, naročito u Vojvodini i Zapadnoj Srbiji.

To tvrde u Privrednoj komori Srbije i ističu da su u pojedinim kompanijama zloupotrebe bolovanja dostigle takav nivo da su, tokom letnjih meseci, primorani da obustave rad u pogonima i ističu da je neophodno što hitnije rešavati ovaj problem kako bi se smanjila odsustva sa posla.

U PKS navode primer poslodavca koji je uočio trend ponavljanja povećanog odsustva zaposlenih tokom jula u vreme berbe malina, kupina i borovnica i odlučio se na kolektivni odmor u tom periodu i potpunu obustavu proizvodnje.

"Poslodavci ističu nekoliko razloga za zloupotrebu bolovanja, a najčešći su rad u poljoprivredi tokom sezonskih poslova. U razgovoru sa predstavnikom privrednog društva, koje zapošljava 172 radnika sa prosečnom neto zaradom od 90.000 dinara, on je iskazao nemoć da se bori sa nesavesnim radnicima, ali i sa administracijom. Rad u poljoprivredi tokom sezonskih poslova je istaknut kao najčešći razlog odsustva određenog broja radnika tokom letnjeg perioda", objašnjavaju u PKS.

S obzirom da radnici dobijaju 65 odsto plate tokom bolovanja, pitanje je kako im se isplati da odsustvuju, ali se odgovor nazire u visokim dnevnicama i nedostatku berača.

"Zaposlenim licima koja su iz opravdanih razloga odsutna sa rada (usled bolesti) zarada za taj period je umanjena, a pored toga mogu imati i dodatne troškove lečenja. Međutim, pažnja poslodavaca je usmerena na radnike koji bolovanje koriste u druge svrhe, najčešće rad u poljoprivredi tokom sezonskih poslova. Budući da je ova praksa prisutna više od decenije, sigurno da postoji ekonomska računica", kažu u PKS.

Vlasnik preduzeća "Miteks" iz Arilja, Milan Radovanović, je jedan od privrednika koji su ukazali na problem lažnih bolovanja. On za RT Balkan kaže da su njegovi radnici, ali i iz drugih fabrika u ovoj opštini, trenutno na kolektivnom godišnjem odmoru, jer je u periodu berbe malina gotovo nemoguće organizovati proizvodnju.

"Privrednici u svim mestima koja su ruralna i imaju poljoprivrednu proizvodnju opterećena su istim problemima. Stanovništvo uglavnom ima i svoje zasade, voćnjake, a zaposleni su i u industriji i oni ni sami ne znaju šta im je osnovno, a šta im je sporedno zanimanje. U nekim sezonama, oni više zarade od maline, nego od plate i onda se svi posvete tome. Nije lako ni njima, ni nama", kaže Radovanović.

Poslodavci kažu da se dešava da radnici iskoriste godišnji odmor za berbu voća, a onda otvore bolovanje da bi otišli u banju ili na more. To im je još lagodnije, jer nisu na oku poslodavcu, dok su "pod terapijom" i smanjuju rizik da ih otkrije da zapravo nisu bolesni. Ukazuju da je dodatni problem, što posle poljoprivrednih radova i "lažnih bolovanja" radnici dolaze na posao umorni. 

Milan Radovanović kaže da je 98 odsto njegovih zaposlenih odgovorno i da su savesni radnici, s kojima se može dogovoriti i napominje da poslodavci ni ne pokušavaju da kažnjavaju radnike na "lažnim bolovanjima" i da im daju otkaz, jer ne mogu lako da ih zamene, s obzirom na nedostatak radne snage.

Šta predlažu poslodavci?

U PKS za RT Balkan kažu da privreda rešenje ovog problema vidi, s jedne strane, u skraćenju perioda u kojem je poslodavac obavezan da isplati naknadu za bolovanje sa sadašnjih 30 dana na npr. 10 ili 15 dana, a s druge strane, u efikasnijim mehanizmima provere privremene sprečenosti za rad.

"Privrednici ističu da ovaj, sve prisutniji trend, u značajnoj meri negativno utiče na kontinuitet procesa rada i planiranje proizvodnog procesa, posebno u industrijama i sektorima koji su radno intenzivni", ističu u PKS.

Privredna komora ukazuje da aktivno uključivanje poslovne zajednice u formulisanje predloga i mera usmerenih na sprečavanje zloupotreba prava na bolovanje predstavlja ključni korak ka unapređenju radnog i poslovnog ambijenta.

"U Srbiji je predviđen mehanizam hijerarhijske provere zdravstvene sprečenosti za rad, koja podrazumeva prvo izabranog lekara, sledeći stepen kontrole je prvostepena lekarska komisija, dok bi zatim kontrolu sprovela – drugostepena lekarska komisija. Zakonom o zdravstvenom osiguranju regulisan je i institut obnove postupka ocene o privremenoj sprečenosti za rad, koji poslodavcu pruža mogućnost provere opravdanosti bolovanja u slučaju sumnje", navode u PKS.

Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić kaže za RT Balkan da u pojedinim fabrikama ima tih slučajeva, ali da situacija nije alarmantna kao što poslodavci pokušavaju da je predstave.

"Ova kampanja je pokrenuta s tim, pošto su sindikati pokrenuli izmene i dopune Zakona o radu i Zakona o štrajku i to je jedan njihov odgovor, da oni sada traže da plaćaju sedam dana bolovanja, a da ostalo prebace na poreske obveznike. Rok od 30 dana je nešto što je civilizacijska tekovina i mislim da bi poslodavci morali da imaju razumevanja", kaže Ranka Savić.

Ona podseća da ovo nije prvi put da poslodavci izlaze sa ovim predlogom i ističe da su i predstavnici sindikata sprovodili ankete i da su došli do zaključka da ta pojava nije tako masovna kao što poslodavci tvrde.

"Taj broj u odnosu na period pre desetak godina je značajno smanjen, tako da smatramo da je to jedno apsolutno preterivanje. Kada nekoga optužujete da ide na lažno bolovanje vi apsolutno optužujete i lekare i onda bi i oni trebalo da odgovaraju. Da su plate veće i da zadovoljavaju osnovne životne potrebe, sigurno da se takve stvari ne bi dešavale ili bi se dešavale u tragovima. Sve te priče su preuveličane", smatra Ranka Savić.

Rešavanje ovog izazova važno je i pre pune implementacije sistema e-bolovanja, čije se uvođenje očekuje do kraja godine. Ovaj sistem bi trebalo da omogući kompletnu evidenciju odsustava sa posla i doprinese smanjenju zloupotreba.

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live