Suficit na tekućem računu Rusije skoro se udvostručio prošle godine i dostigao rekordno visok nivo zbog rasta globalnih cena energije, a uprkos uvođenju zapadnih sankcija, izvestila je centralna banka Rusije.
Tekući račun – koji meri razliku između utrošenih sredstava i novca koji dolazi u zemlju kroz trgovinu, investicije i transfere – uvećao se u 2022. godini za skoro 86 odsto u odnosu na prethodnu godinu i dostigao 227,4 milijarde dolara, pokazali su preliminarni podaci.
Centralna banka je saopštila da su rastuće cene roba tokom 2022. pomogle da se saldo tekućeg računa poveća, dok se uvoz polako oporavljao u drugoj polovini godine.
Ruski spoljnotrgovinski suficit u robama i uslugama takođe je porastao za 66 odsto sa 170,1 milijarde dolara u 2021. na 282,3 milijarde dolara prošle godine, dostigavši istorijski maksimum drugu godinu zaredom.
Sve se dešava u momentu kada je Moskva preusmerila većinu trgovinskih tokova na istok nakon što su zapadne sankcije u velikoj meri poremetile lance snabdevanja sa evropskim tržištima.
Trgovina između Rusije i Kine porasla je za skoro trećinu u 2022. godini - na preko 190 milijardi dolara.