Karl Marks na steroidima ili kako su subvencije podelile EU

Stožer plana Ursule fon der Lajen i EK za pomoć evropskoj industriji je proširenje ograničenja sume novca koje vlade mogu da izdvoje kao državnu pomoć preduzećima, što će značiti da će jače evropske ekonomije moći više da pomognu svojoj industriji

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen sastavlja plan za spas evropske industrije od propasti, ali ima samo jedan problem: evropske vlade ga ne podnose, piše "Politiko".

Komisija EU trebalo bi ove nedelje da predstavi plan za pomoć velikim preduzećima i privrednicima koji se suočavaju sa dve velike pretnje: ogromnim troškovima struje i američkim domaćim subvencijama za rivalsku industriju.

Stožer plana Lajenove je da će biti olabavljena ograničenja sume novca koje vlade mogu da izdvoje kao državnu pomoć preduzećima, a u takvoj situaciji postoji opasnost da će najbogatije ekonomije EU, poput nemačke ili francuske, nadmašiti u državnoj pomoći svojim preduzećima one slabije što će potpuno poremetiti pravičnost evropskog tržišta.

Takozvani jednaki uslovi za evropsku ekonomiju već vise o koncu pošto su bilioni evra državnih subvencija već odobreni tokom pandemije virusa korona i kako bi se ublažio inicijalni šok posle početka ruske specijalne operacije u Ukrajini, rekao je jedan evropski diplomata.

Planovi Fon der Lajenove za osnivanje novog nezavisnog fonda EU, potencijalnog izvora gotovine za manje zemlje članice, samo su trik kako bi se olabavila pravila o subvencijama, rekao je drugi diplomata.

U nacrtu plana u koji je "Politiko" imao uvid, predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel takođe predlaže osnivanje fonda kojim bi se finansirali zajednički zajmovi EU i koji bi omogućio državama članicama da subvencionišu svoju industriju pod jednakim uslovima. Na prošlonedeljnom sastanku, kako saznaje ovaj medij, više ambasadora EU odbacilo je ovakav plan, a holandski diplomata Robert de Grot opisao je izjavu predsednika Saveta kao "Karla Marksa na steroidima".

Među evropskim diplomatama ima i onih koji sumnjaju da je plan napisan u Parizu, budući da se Francuska već neko vreme zalaže za labavljenje pravila o državnoj pomoći što bi omogućilo vladi da odvoji više novca za preduzeća.

Lideri EU razgovaraće na ovu temu 9. i 10. februara, a Danska, Finska, Irska, Holandija, Poljska i Švedska već su u nonpejperu izrazile bojazan da će "državna pomoć proizvodnji i komercijalnim aktivnostima imati značajan negativni efekat na usitnjavanje unutrašnjeg tržišta, štetnu trku u subvencijama i slabljenje regionalnog razvoja".

Sličan dokument poslala je navodno i Italija, koja se takođe suprotstavila relaksiranju pravila o državnoj pomoći i istakla da je 77 odsto državne pomoći odobrene tokom trenutne krize koncentrisano u dvema zemljama – Francuskoj i Nemačkoj. Neravnoteža će se dodatno pogoršati jer druge države ne mogu da se porede sa njihovim finansijskim mogućnostima, poručeno je u nonpejperu iz Rima.

I komesar za konkurenciju Margaret Vestager zauzela je oprezan pristup, poručujući da ovakvo subvencionisanje neće funkcionisati.

Dok je i sam predlog izazvao prepirku među državama članicama, Evropska komisija predložila je i odakle da se obezbedi novac za fond.

Komisija ima na umu da se neiskorišćena sredstva iz paketa za oporavak i drugih finansijskih okvira poput "Ripauer EU" prenamene i da se izbegne novo zaduživanje.

Ni taj plan nije naišao na odobravanje pojedinih država članica, pa je tako nemački ministar finansija Kristijan Lindner rekao da ne podržava nove subvencije i veliku državnu pomoć i da nije uveren da je bilo koji od ovih finansijskih instrumenata potreban.