Nastavak pada uloge američkog dolara u svetskim deviznim rezervama "čini se prilično verovatnim", navodi se u izveštaju švajcarskog bankarskog giganta "Kredi svis" o budućnosti monetarnog sistema objavljenom u sredu.
"Dalje smanjenje uloge američkog dolara u globalnim deviznim rezervama je moguće, a zapravo izgleda prilično verovatno, po našem mišljenju", kažu analitičari te banke.
Zastupljenost dolara u deviznim rezervama i dalje je pokazatelj njegove "hegemonije", saopštila je banka, prenosi TASS.
Istovremeno, "postoje neki dokazi da se glavne centralne banke diverzifikuju u odnosu na američki dolar, verovatno da bi ograničile rizike sankcija", dalje se navodi u izveštaju.
U izveštaju se ukazuje da trenutno stanje stvari efektivno nastavlja trend započet sedamdesetih godina prošlog veka, kada se vrednost američkog dolara odvojila od zlatnih rezervi, odnosno kada je "petrodolar" postao glavna valuta za trgovanje naftom, dok su se same SAD borile sa "periodom viskoke makro nestabilnosti."
"Svet se postepeno kretao ka multipolarnom valutnom sistemu", navodi se u izveštaju "Kredi Svis".
"Pitanje je da li će se ovaj proces nastaviti prilično glatko, ili ćemo možda videti nagle pomake u jednom ili drugom pravcu, što ukazuje da je u toku strukturalni prekid ili zaokret", dodali su analitičari.
"Kredi svis" smatra da se u doglednoj budućnosti neće pojaviti alternativa za dolar kao vodeću valutu, dodavši da stvaranje jedinstvene globalne valute ostaje "iluzorno", budući da bi zahtevalo izrazito kooperativno geopolitičko okruženje.
Ipak, "produbljivanje tržišta kapitala i povećanje trgovine među glavnim tržištima u razvoju povećava ulogu njihovih valuta", kažu analitičari.
"Šeme uzajamnog osiguranja za zaštitu od pada od rotacije američkih dolara i alternativni sistem plaćanja ukazuju na višepolarnost sveta valuta", zaključuje se u izveštaju.
O padu petrodolara spekuliše se u mnogim medijima u poslednje vreme, uključujući i "Nešenel interest" koji je krajem prethodne godine pisao da je kriza u Ukrajini podelila svet i pokazala slabosti američke valute.
Da se "petrodolaru" približava poslednji čas ukazuje i otvorenost Rijada, čija je praksa trgovanja naftom u dolarima u velikoj meri održavala privlačnost dolara u očima međunarodnih aktora, da započne razgovore o trgovini naftom u drugim valutama.