Kina zabranjuje izvoz tehnologija za pravljenje solarnih panela

Kao reakcija na zapadne sankcije na čipove koje se uvode Kini, najveća azijska zemlja uzvraća – nastoji da zadrži status vodeće sile u pravljenju solarnih ćelija od silicijuma

Kina je vodeći proizvođač mašina koje "štancuju" solarne ćelije od silicijuma neophodne za proizvodnju solarnih panela. A da bi zadržala taj status, kao i udeo na globalnom tržištu, zabranila je svojim kompanijama da prenose te tehnologije u inostranstvo.

Zabrana se odnosi na izvoz tehnologija za proizvodnju solarnih ćelija od velikog i crnog silicijuma i onog monokristalnog, stoji u uputstvu Ministarstva trgovine i Ministarstva nauke i tehnologije, prenosi "Ejža tajms".

Kina uvodi ovu zabranu kao uzvratnu meru na sankcije koje su Sjedinjene Američke Države uvele Kini na čipove.

Kineske kompanije proizvode više od 80 odsto svetskih solarnih panela, ali se suočavaju s visokim carinama koje su im SAD uvele još 2012, zbog velike zastupljenosti na američkom tržištu. Ne bi li izbegle velike tarife, mnoge kompanije su izmestile proizvodnju na Tajvan, ali je Amerika proširila marže i na panele proizvedene na ostrvu.

Ipak, administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena je juna 2022. ukinula na 24 meseca tarife na kineske solarne panele koje su proizvele kompanije preseljene u Kambodžu, Maleziju, Tajland i Vijetnam.

Po mišljenju tehnoloških stručnjaka, nove kineske mere mogu da deluju zakasnelo jer su kompanije možda već preselile i mašine koje proizvode solarne ćelije od silicijuma velikih dimenzija, ali kada im zatrebaju delovi, mašine i tehnička podrška, više neće moći da se obrate Kini.

Song Hao, pomoćnik potpredsednika "Dži-Si-El tehnolodži", velikog dobavljača elektronskih komponenti za solarnu industriju, izjavio da iako će zabrana ograničiti kineske firme da se šire u inostranstvu, neće uticati na izvoz njihovih proizvoda iz Kine.

Song je ocenio i da je kineska odluka da zabrani izvoz najnaprednijih tehnologija za proizvodnju solarnih panela razumna pošto su mnoge razvijene zemlje činile slično Kini.

Mnogi kineski giganti u proizvodnji solarnih panela, uključujući "Longi grin enerdži tehnolodži", "Džej-Ej solar tehnolodži" i "Trinas ko" već su preselili proizvodne linije u jugoistočnu Aziju u poslednje dve godine, te će se suočiti sa određenim ograničenjima ako žele da kupe kristalne peći ili opremu za sečenje silicijumskog materijala iz Kine za proizvodnju velikih silikona.

Peking je predložio i uvođenje ograničenja na izvoz laserskih radara, tehnologija vezanih za uređivanje genoma, te poljoprivredne tehnologije ukrštanja.