Međunarodne organizacije i investicione banke povećale su svoja predviđanja ekonomskom rasta Kine, a pojedini ekonomisti veruju da bi on u 2023. godini mogao da dostigne čak šest odsto BDP-a.
Za kineski ekonomski oporavak najzaslužniji su povećana potrošnja tokom Kineske nove godine, ublažavanje politike "nultog kovida" i ekonomska politika koja podstiče rast, navodi "Global tajms".
Prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), kineska privreda bi trebalo da ostvari rast od oko 5,2 odsto, što je za oko 0,8 odsto više u odnosu na projekcije iz oktobra.
Investiciona banka "Morgan Stenli" takođe je povećala svoja predviđanja kineskog ekonomskog rasta sa 5,4 na 5,7 odsto, navodeći da će do ekonomskog oporavka doći ranije nego što je očekivano.
Svetski lider u oblasti upravljanja imovinom "Vangard" sada predviđa da bi kineska privreda mogla da poraste oko 5,3 odsto tokom 2023. godine, u odnosu na 4,5 odsto koliko su najavljivali u svom prethodnom izveštaju. Švajcarska investiciona banka UBS AG smatra da bi Kina mogla da ostvari ekonomski rast od 4,9 odsto, preneo je.
Ekonomski eksperti smatraju da su ova optimistična predviđanja zasnovana na pozitivnim pokazateljima koji su zabeleženi prethodnih meseci, a pogotovo tokom kineske nove godine. Tokom novogodišnjih praznika, zabeleženo je skoro 2,9 milina prekogranični putovanja, što je 120 odsto više nego prošle godine, i 308 miliona putovanja u samoj Kini, odnosno 23 odsto više nego lani.
"Kineska ekonomija mogla bi da poraste i do šesto odsto u odnosu na prošlu godinu", rekla je ekonomista Čen Fenđing za "Global tajms".
Čen je brz ekonomski oporavak pripisala snažnoj političkoj podršci, smanjenim uticajem korona virusa, kao i impresivnom rastu u mladim ekonomskim sektorima.
Sa njom se slaže i ekonomista sa Pekinškog univerziteta Ćao Heping, koji smatra da bi ekonomski rast u Kini mogao da bude oko 6,5 odsto.
Osim povećanje potrošnje, postoje neke nove tačke rasta u digitalnoj ekonomiji i infrastrukturi, kaže Ćao. "Postoje nove mogućnosti ulaganja u obnovu infrastrukture i mreža u ruralnim područjima, u kombinaciji sa digitalnom nadogradnjom puteva, železnica, luka i drugih infrastrukturnih projekata velikih razmera, kao i razvojem IT sektora, što bi u velikoj meri transformisalo kinesku ekonomiju", rekao je on.
Kineska privreda mogla bi da bude motor za ekonomski oporavak čitavog sveta, smatraju stručnjaci. "Postoji velika nada da bi ponovno otvaranje Kine moglo pozitivno da utiče na svetski ekonomski rast", rekla je direktorka MMF-a Kristalina Georgijeva.
MMF procenjuje da bi kineski ekonomski rast mogao da čini čak četvrtinu ukupnog svetskog ekonomskog rasta u 2023. godini.