SAD ne mogu da plate svoja dugovanja: Banke spremne za scenario "prirodne katastrofe"
Ameriku bi mogao da pogodi novi talas finansijske krize u slučaju da banke ne uspeju da naplate svoja potraživanja od države.
Izvršni direktor "Benk of Amerika" Brajan Mojnihan je upozorio da se banka sprema za mogućnost da joj Sjedinjene Države ne otplate svoj dug nakon što su prošlog meseca premašile ograničenje zaduživanja.
Zakonodavci su u dilemi da li da podignu gornju granicu zaduživanja, pri čemu republikanci insistiraju na smanjenju potrošnje pre nego što se postigne dogovor o podizanju limita.
"Moramo biti spremni za to, ne samo u Americi već i u drugim zemljama širom sveta. Nadate se da se to neće desiti, ali nada nije strategija – pa se pripremite za to", rekao je Mojnihan, napominjući da se kompanija priprema kao što bi se spremala "u slučaju prirodne katastrofe".
SAD su u januaru dostigle ograničenje zaduživanja od oko 31,4 milijardi dolara, a ministarka finansija Dženet Jelen od tada koristi "vanredne mere" kako bi pomogla vladi da plati svoje račune, a očekuje se da ova situacija potraje do leta.
Bela kuća i mnoge demokrate se zalažu za brzo povećanje limita zaduživanja, dok republikanci pritiskaju na smanjenje potrošnje kao uslova za podizanje limita. Ako zakonodavci ne preduzmu mere za podizanje gornje granice duga, zemlja bi mogla da bankrotira prvi put u svojoj istoriji.
Mojnihan, koji vodi drugu po veličini banku u zemlji, rekao je da je dobro što poslanici raspravljaju o problematici, uz konstataciju da bi "svi morali" da se suoče sa potencijalnim neizvršenim obavezama.
"Ideja nije da se vlada zatvori. Ideja je da se vodi čvrsta diskusija o tome koliko bi dug trebalo da bude. Morali smo da se zadužimo u poslednjih nekoliko godina da bismo prevazišli pandemiju", rekao je izvršni direktor "Benk of Amerika".
Jelen je u ponedeljak insistirala da "svaki odgovorni član Kongresa" treba da pristane na podizanje gornje granice duga kako bi se izbegla "katastrofa" neplaćanja obaveza.
"Amerika je platila sve svoje račune na vreme od 1789. godine, a ako to ne učini, to bi proizvelo ekonomsku i finansijsku katastrofu, a svaki odgovorni član Kongresa mora da pristane da podigne gornju granicu duga", rekla je ona u emisiji ABC "Dobro jutro Ameriko".